Kot ugniata koc i kołdrę? Ma ci coś do powiedzenia

Koty są mało komunikatywnymi zwierzętami – to opinia tyle popularna, co świadcząca o nikłej znajomości kocich zwyczajów. Wystarczy uważnie przyjrzeć się mruczkom, by z ich zachowań wyłowić nawyki, które sporo mówią o ich nastroju i preferencjach. Jednym z takich sygnałów jest „ugniatanie”. Co próbuje przekazać nam kot, który z dużym zaangażowaniem ugniata łapkami koc, kołdrę czy inną miękką powierzchnię?

Ugniatanie to oznaka relaksu
Ugniatanie to oznaka relaksu123RF/PICSEL

Każdy, kto ma kota, doskonale wie, o czym mowa. Mruczki bowiem, nie kładą się "ot tak". Najpierw starannie wybierają miejsce na drzemkę - może to być zakupione specjalnie dla nich legowisko, ale może być też kanapa, złożony koc, poduszka, rozłożone na fotelu ubranie albo... brzuch ulubionego z domowników. Po wybraniu miejsca, zaczynają zaś proces udeptywania - rozcapierzając i kurcząc łapki, wykonują gest podobny do ugniatania ciasta. Czynności tej oddają się z pełnym skupieniem i zaangażowaniem. Nic dziwnego - choć z ludzkiej perspektywy zabawna, dla kota ma niebagatelne znaczenie.

Dlaczego kot ugniata?

Jakie? Behawioryści podają dwa wyjaśnienia kociego nawyku. Pierwszy, odnosi się do wczesnej fazy życia zwierzęcia. Kiedy kotki są małe, masują łapkami okolice gruczołów sutkowych matki, by przyspieszyć wypływanie mleka. Ugniatanie miałoby więc być odruchem, wykonywanym w sytuacjach, kiedy koty czują się bezpieczne i zrelaksowane.

Według drugiej teorii koty ugniatając, oznaczają teren, zostawiając na udeptywanej powierzchni swój zapach. Jeśli więc kot zaczyna ugniatać nasz brzuch, uda czy pozostawione przez nas ubranie, możemy zinterpretować jego zachowanie jako dobry sygnał. Gdy kot decyduje się oznaczyć nas jako "swoich" oznacza to, że nam ufa i czuje się przy nas bezpiecznie.

Kot ugniata i drapie. Co robić?

A co w sytuacji, w której ugniatanie łapkami okazuje się nieprzyjemne dla człowieka lub fatalne w skutkach dla sprzętów domowych? Może się tak zdarzyć, ponieważ część kotów podczas tego rytuału rozluźnia się na tyle, że zaczyna wysuwać pazurki.

Kot ugniata? Lepiej mu nie przeszkadzać
Kot ugniata? Lepiej mu nie przeszkadzać123RF/PICSEL

Jeśli tak się dzieje, mimo dyskomfortu lub obawy o sprzęty domowe nie powinno się krzyczeć na kota, przenosić go, czy chwytać jego łapek. Działania takie mogą wywołać stres i dezorientację u zrelaksowanego zwierzaka. Zamiast gwałtownie reagować lepiej więc zapobiegać, pamiętając o regularnym skracaniu pazurów pupila.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>/CanvaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas