Ci seniorzy mają szansę na podwójną emeryturę. Na liście miliony osób

Dwie emerytury dla wdowy lub wdowca? To wcale nie żart. Do Sejmu trafił niedawno nowy projekt zgodnie, z którym renty rodzinne mają być wyższe. Jeżeli postulaty OPZZ i Lewicy zostaną spełnione, osoby, które straciły małżonka, będą pobierać wyższe świadczenia. Szacuje się, że poprawę komfortu życia powinno odczuć od 1,3 do 1,5 mln seniorów, którzy skorzystają na takim rozwiązaniu.

Podwójne emerytury dla wdów i wdowców. Projekt niedawno trafił do Sejmu
Podwójne emerytury dla wdów i wdowców. Projekt niedawno trafił do Sejmu123RF/PICSEL

  • Niewykluczone, że część polskich seniorów wkrótce będzie mogła pobierać wyższe renty rodzinne. A wszystko to za sprawą złożonego w Sejmie projektu OPZZ i Lewicy "Dwie emerytury dla wdów (wdowców)", który zakłada taki scenariusz. 
  • Jeżeli zmiany wejdą w życie, sytuacja materialna osób, które straciły małżonka, poprawi się. po jego śmierci nie będą mogły co prawda liczyć, na wypłatę podwójnych emerytur w pełnym zakresie, ale i tak będą w znacznie lepszej sytuacji finansowej, niż obecnie.
  • To dobra wiadomość dla kobiet, których sytuacja materialna pogorszyła się po śmierci małżonka. Jednak, co konkretnie może się zmienić? Wyjaśniamy, czy wszystkie wdowy dostaną podwójne emerytury.

Czy będą dwie emerytury dla wdów? Tak obecnie wygląda sytuacja

Projekt "Dwie emerytury dla wdowy (lub wdowca)" może znacznie poprawić jakość życia seniorów po śmierci małżonka. Obecnie sytuacja osób pobierających wdowią rentę nie jest kolorowa.

W chwili utraty ukochanej osoba owdowiała, która jako jedyna uprawiona jest do wypłaty świadczenia po bliskiej osobie, ma zasadniczo dwie możliwości:

Wybór należy już do samych seniorów, którzy jednak mogą zdecydować się wyłącznie na jego z powyższych świadczeń. W zależności od tego, która z opcji wydaje im się bardziej atrakcyjna.

Kto ma prawo do podwójnej emerytury? Korzystne zmiany dla obu płci

Tak samo, jak do tej pory, świadczenie przysługiwać będzie zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Na korzyść ma zmienić się jednak jego wymiar, przez co stanie się bardziej atrakcyjne dla obu płci.

Panowie rzadko decydują się pobierać "wdowią rentę". Zwyczajnie im się to nie opłaca
Panowie rzadko decydują się pobierać "wdowią rentę". Zwyczajnie im się to nie opłaca123RF/PICSEL

Dziś wniosek o emeryturę po śmierci małżonka znacznie częściej składają panie. Mężczyźni po utracie swoich żon decydują się na to o wiele rzadziej. Za taki stan rzeczy odpowiada fakt, iż po prostu jest to dla nich nieopłacalne. Przeciętne kobiece emerytury są bowiem niższe z uwagi na różnicę w zarobkach i wcześniejszy wiek emerytalny, który u pań wynosi 60, a u panów 65 lat. 

Gdy projekt tzw. podwójnych emerytur dla wdów wejdzie w życie, sytuacja ta może się zmienić. Lewica chce bowiem, aby jedno ze świadczeń dla owdowiałych seniorów było wypłacane w pełnej wysokości, a drugie (dodatkowo) w 25 procentach. 

  • wdowa lub wdowiec może pobierać swoje świadczenie i 50 proc. emerytury po zmarłym małżonku
  • wdowa lub wdowiec może pobierać emeryturę po zmarłym małżonku i 50 proc. dotychczasowej emerytury

Czy wszystkie wdowy dostaną "podwójne emerytury"?

Wdowia renta na nowych zasadach ma przysługiwać również tym osobom, które owdowiały przed kilkoma laty. Nie wszyscy jednak będą uprawnieni do wypłaty świadczenia w wymiarze, który określiliśmy powyżej. Jak pisała już wcześniej Interia Biznes, limit wysokości "podwójnej emerytury dla wdów" równy ma być trzykrotności przeciętnej emerytury z ZUS. To zaś oznacza, że tej chwili zapomoga mogłaby więc wynosić maksymalnie 7,6 tys. zł.

Aby pobierać rentę rodzinną po zmarłym mężu, trzeba spełnić określone wymagania
Aby pobierać rentę rodzinną po zmarłym mężu, trzeba spełnić określone wymaganiaMarek BazakEast News

Trzeba również pamiętać, że renta rodzinna przysługuje wdowom wyłącznie wtedy, gdy w momencie śmierci małżonka kobieta ukończyła 50 rok życia lub była niezdolna do pracy. 

Wieku tego nie bierze się pod uwagę, jeśli wdowa wychowuje dzieci do 16. roku życia (albo 18. roku życia, jeśli te kontynuują edukację). Przy opiece nad potomstwem niezdolnym do pracy, rentę dla wdowy można pobierać niezależnie od wieku.

Wyższe emerytury dla wdów i wdowców. Kiedy zmiany wejdą w życie?

We wtorek, 11 kwietnia Lewica poinformowała, że udało się zebrać już ponad 200 tysięcy podpisów za projektem reformy wdowiej emerytury. To dwukrotnie więcej, niż konieczne było, aby trafił pod obrady Sejmu. Konkretnych informacji powinniśmy więc spodziewać się w lipcu. 

Czytaj również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas