Czeka nas fala wichur. Porywy wiatru osiągną nawet 120 km/h

Do Polski zbliża się fala wichur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące silnego wiatru. Sytuacja pogodowa w kraju zmieni się już w piątek. Czekają nas silne opady deszczu i porywisty wiatr.

Nad Polskę nadejdą silne porywy wiatru
Nad Polskę nadejdą silne porywy wiatru123RF/PICSEL

Aktualnie w Polsce mamy do czynienia z pogodą typową dla wyżu w chłodnej porze roku: dużo chmur z miejscowymi rozpogodzeniami, opady mżawki i deszczu, długo utrzymujące się mgły i słaby, zmienny wiatr. Niesprzyjająca aura niebawem nasili się w związku z chłodnym frontem atmosferycznym.

Czekają nas wichury. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dotyczące sytuacji pogodowej, która zmieni się w nadchodzący piątek. To wtedy Polska znajdzie się pod wpływem rozległego układu niżowego - pojawią się opady deszczu związane z chłodnym frontem atmosferycznym.

W nocy z piątku na sobotę i w sobotę nad południową Skandynawią i Bałtykiem przemieści się głęboki ośrodek niżowy z układem frontów. Wraz z nim pojawią się jeszcze silniejsze opady deszczu, miejscami około 15 mm na 12 godzin, możliwość burz, ale przede wszystkim bardzo silny i niebezpieczny wiatr, przed którym ostrzeżenia dla całego kraju wydał IMGW.

Porywy wiatru na wybrzeżu mogą sięgać nawet 120 km/h - tam obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia. W głębi lądu wiatr może dojść do około 80-90 km/h (dla tej części wydano alerty pierwszego i drugiego stopnia), a na Bałtyku przewidywane są silne sztormy. W sobotę natomiast przewiduje się wiatr z północnego zachodu, co będzie stanowiło dodatkowe zagrożenie dla rejonów nadmorskich. Porywy wiatru zaczną stopniowo słabnąć w nocy z sobotę na niedzielę.

***

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas