Czy można tańczyć w adwencie? Oto co mówią kościelne przepisy
Adwent to dla katolików czas szczególny. Część osób zastanawia się, czy w tym wyjątkowym czasie może uczestniczyć w imprezach, np. urodzinowych i tańczyć. Co na ten temat mówi Kościół? Wyjaśniamy.
Tegoroczny adwent rozpoczął się w niedzielę 1 grudnia i potrwa do wtorku, 24 grudnia. Wraz z pierwszą niedzielą adwentu w kościele rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Czy w tym czasie można się bawić? To jedno z pytań, które z pewnością nurtuje część wiernych.
Czy można tańczyć w adwencie? Oto co mówią kościelne przepisy
W tym miejscu warto przypomnieć przede wszystkim czwarte przykazanie kościelne:
"Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach".
Wcześniej brzmiało ono następująco: "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać".
Duchowni zalecają, aby przeżyć ten czas w skupieniu i refleksji nad swoim życiem i postępowaniem. Nie jest to jednak czas pokuty, ale czas radosnego oczekiwania na narodzenie Jezusa Chrystusa. W trakcie adwentu nie ma zakazu organizacji wesel czy imprez urodzinowych. Wierni, zgodnie z tradycją, powstrzymują się jednak od ich organizacji w tym czasie.
"Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje, że "w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu"(kan. 1250). Przykazanie to obejmuje więc jedynie niektóre dni adwentu - piątki, w które należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i nie należy się bawić. Pozostałe dni adwentu nie są objęte zakazem uczestnictwa w zabawach" - zwrócił uwagę ks. Krzysztof Różański na łamach "Przewodnika Katolickiego".
"Udział w koncercie czy zabawie w adwencie (poza piątkami) nie jest więc zakazany, a więc nie jest też grzechem" - tak odpowiedział czytelniczce na pytanie o udział w koncertach.
Zobacz również:
Adwent: skąd ta tradycja?
Adwent jest dla wiernych czasem wyjątkowym. Daje on możliwość duchowego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Nazwa wywodzi się z języka łacińskiego (słowo adventus) i oznacza "przyjście". Pierwsze wzmianki o adwencie pochodzą z IV wieku.
Z adwentem związane są również roraty. To odprawiana codziennie - oprócz niedziel i innych uroczystości - msza. Księża najczęściej odprawiają ją o poranku. Słowo "roraty" pochodzi od pierwszego słowa pieśni łacińskiej "Rorate caeli desuper", czyli "Niebiosa spuśćcie rosę".
W mszy roratniej uczestniczą dzieci, które do kościoła przynoszą lampiony. Ich światło symbolizuje czuwanie i radość z oczekiwania na narodzenie Jezusa. Msza rozpoczyna się zawsze przy wyłączonym świetle, które jest zapalane dopiero wtedy, gdy wybrzmi pieśń "Chwała na wysokości Bogu".
Z roratami wiążą się też symbole takie jak roratka (świeca z białą wstążką, która symbolizuje Maryję; jej światło ma zapowiadać narodzenie Jezusa) i wieniec z czterema świecami (symbolizuje cztery niedziele adwentu).
Zobacz też: Roraty to typowo polski zwyczaj. Skąd się wziął?