Czy można wejść z psem do restauracji? Sanepid nie ma wątpliwości

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Dla wielu osób widok psa wchodzącego wraz ze swoim właścicielem do restauracji jest powodem do oburzenia, ale spora część społeczeństwa nie ma nic przeciwko takim praktykom. Czy przepisy obowiązujące w lokalach gastronomicznych pozwalają na przyprowadzanie swoich czworonogów i jak zapatruje się na to sanepid?

Czy można wchodzić z psem do restauracji?
Czy można wchodzić z psem do restauracji?123RF/PICSEL

Czy można wejść z psem do sklepu lub restauracji?

Przepisy prawa żywnościowego nie zakazują wprowadzania zwierząt domowych do zakładów gastronomicznych czy sklepów. Jednocześnie nie obowiązują przepisy, które nakazywałyby właścicielom lokali umożliwienie przebywania w nim z pupilem - z wyjątkiem psów asystującym osobom z niepełnosprawnościami -  informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jednak o tym, czy pies może wejść ze swoim opiekunem np. do kawiarni, restauracji czy sklepu decyduje właściciel takiego lokalu. To właśnie na nim spoczywa obowiązek opracowania odpowiednich procedur, które będą zapobiegać zanieczyszczeniu żywności, w tym m.in. dostępowi zwierząt domowych do miejsc, gdzie żywność jest przygotowywana, przetwarzana lub składowana.

Oznacza to, że jeśli dany lokal zezwala na wpuszczanie do środka psów, to zgodnie z przepisami czworonóg nie może dostać się np. na zaplecze lub do kuchni, czyli do miejsc, gdzie przygotowywane są posiłki.

Jeśli właściciel sklepu lub lokalu gastronomicznego nie zgodzi się na przebywanie w nim czworonoga, nie musi uzasadniać swojej decyzji. W wielu przypadkach o tym, że psy nie są mile widziane, informuje odpowiednia tabliczka przyczepiona na drzwiach lokalu. Czasami taka decyzja podyktowana jest troską o gości restauracji, którzy mogą być np. uczuleni na sierść psa.

Ponadto, jeśli na lokalu nie widnieje tabliczka z zakazem wprowadzania czworonoga, to przed wejściem warto zapytać obsługę, czy nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zjedli posiłek w towarzystwie naszego czworonożnego przyjaciela.

Właściciel lokalu gastronomicznego lub sklepu może odmówić wpuszczenia psa do środka
Właściciel lokalu gastronomicznego lub sklepu może odmówić wpuszczenia psa do środka

Pies w restauracji lub sklepie - co na to sanepid?

Wiele osób, które nerwowo reagują na widok psa w restauracji, odgraża się zawiadomieniem sanepidu w tej sprawie. Jak się okazuje - sanepid nie zakazuje przebywania psów w restauracjach, o ile przestrzegane są przepisy.

"To, czy przedsiębiorcy spełniają wymagania, sprawdzają organy urzędowej kontroli żywności, czyli w przypadku restauracji czy sklepu organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Osoba kontrolująca zakład podczas kontroli sprawdzi dokumenty potwierdzające, czy w danym zakładzie produkcji i/lub obrotu żywnością zostały opracowane i są stosowane odpowiednie procedury wewnętrzne" - wyjaśnia na swojej stronie Główny Inspektorat Sanitarny.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas