Czy w ferie zimowe będzie śnieg? Pierwsze prognozy zaskakują
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Iście jesienna aura zdaje się zadomawiać w Polsce na dobre. Tymczasem uczniowie z nadzieją patrzą w przyszłość, licząc, że wraz z rozpoczęciem ferii zima znów, chociaż na chwilę, da się we znaki. Pierwsze prognozy mogą zaskoczyć. W wielu przypadkach, pozytywnie.
Kiedy wypadają ferie zimowe w 2024? Oto co czeka uczniów
Uczniowie zacierają już ręce na pierwsze tegoroczne, nieco dłuższe wolne. Dwutygodniowe ferie zimowe, wypadające na przełomie stycznia i lutego, są dla nich okazją do odpoczynku od zajęć dydaktycznych i szkolnych obowiązków.
Termin ferii zimowych rok rocznie ustalany jest na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej. Celem uniknięcia tłumów w popularnych kurortach zimowych terminy przerwy zimowej obejmują cztery zakresy dat, w zależności od województwa. W 2024 roku uczniowie odpoczywać będą:
- od 15 do 28 stycznia 2024 roku w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim,
- od 22 stycznia do 4 lutego 2024 roku w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim,
- od 29 stycznia do 11 lutego 2024 roku w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim,
- od 12 do 25 lutego 2024 roku w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Czy wypoczynek będzie równy szaleństwom na śniegu? Pierwsze prognozy nie pozostawiają złudzeń.
Długoterminowa prognoza pogody. Zima w natarciu
Ci, którzy liczyli, że jesienna aura pozostanie z nami na dłużej, mogą nieco się rozczarować. Długoterminowe prognozy pogody jasno wskazują bowiem, że największe mrozy i najbardziej obfite opady śniegu dopiero przed nami.
Największa kulminacja arktycznego mrozu nastąpi w okolicach 10 stycznia. "Nie można wykluczyć, że w pierwszym miesiącu nowego roku będziemy mieli 1-2 tygodnie z zimą termiczną i pokrywą śnieżną. Wówczas nocami w zasięgu powietrza arktycznego i rozpogodzeń zdarzy się dwucyfrowy mróz" - alarmuje serwis fanipogody.pl. W najchłodniejszych, głównie północno-wschodnich rejonach termometry wskażą poniżej -10 st. C nawet w ciągu dnia.
Czy będzie śnieg na ferie 2024? Oto co mówią prognozy
Pierwszy miesiąc nowego roku będzie więc chłodny, a najpewniej znacznie chłodniejszy od grudnia 2023 roku. Długoterminowe prognozy wskazują sumy opadów powyżej normy wieloletniej. Obok deszczu równie często należy spodziewać się opadów śniegu. Uczniowie marzący o białym szaleństwie mogą więc powoli zacierać ręce.
Ci, których wolne od szkolnych obowiązków przypada dopiero w lutym, na dokładne prognozy muszą poczekać nieco dłużej. Długoterminowe wyliczenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują jednak, że również w drugim miesiącu nowego roku w całej Polsce miesięczna suma opadów ma przekroczyć wieloletnią normę z lat 1991-2020. Wstępnie mówi się o szansach na utrzymanie śniegu szczególnie w południowych rejonach kraju.
Zobacz również: Jesteś z chłopów czy szlachty? Jest sposób, żeby to sprawdzić