Czym grozi jedzenie późnym wieczorem? Zgaga to tylko początek problemów
Oprac.: Joanna Leśniak
Jesteś po wieczornej kąpieli, masz na sobie piżamę, a świeża pościel już czeka. Te przyjemne okoliczności zostają jednak nagle przerwane. Mimo późnej pory odczuwasz głód i zastanawiasz się nad wrzuceniem na ząb jakiejś przekąski? Musisz wiedzieć, że jedzenie późnym wieczorem może negatywnie odbić się nie tylko na twojej figurze. Jak z tym walczyć? Nocny apetyt bywa wynikiem zaniedbań żywieniowych w ciągu dnia, więc zweryfikuj swoje nawyki, by wstawać pełnym energii i bez nieprzyjemnych dolegliwości.
Spis treści:
Ile czasu przed snem jeść ostatni posiłek?
Przez długi czas wśród najpopularniejszych rad w kontekście skutecznego odchudzania znajdowało się wskazywanie godziny osiemnastej jako idealnej pory na zjedzenie kolacji. Dziś już wiadomo, że ta sztywna granica wcale nie stanowi magicznego sposobu na utratę wagi.
O jakiej porze jeść kolację? Czas ostatniego posiłku należy dopasować do swojego trybu życia. Jeśli nie kładziemy się spać z kurami, zbyt wczesna kolacja może doprowadzać do dużego dyskomfortu, problemów z zaśnięciem i napadów głodu. Dlatego zaleca się spożywać kolację na dwie lub trzy godziny przed pójściem spać. Pozwoli to uzupełnić energię przed czasem nocnej regeneracji, a jednocześnie nie obciąży układu trawiennego (o ile, rzecz jasna, nie postawimy na ciężkostrawne, kaloryczne potrawy).
Apetyt późnym wieczorem — z czego wynika?
Po kolacji nadal czujesz się głodny? Często zdarza ci się jedzenie późnym wieczorem, które zamienia się w nawyk i trudno ci się go pozbyć? Przeanalizuj cały swój dzień. Okazuje się, że wzmożony apetyt w nocy może być wynikiem błędów żywieniowych, które kumulują się od rana.
- Omijanie posiłków w pierwszej części dnia doprowadza do tego, że organizm domaga się uzupełnienia tych braków wieczorem.
- Źle zbilansowana i mało urozmaicona dieta, która nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych lub jadłospis o zbyt niskiej kaloryczności, niedopasowany do trybu życia i aktywności to prosta droga do podjadania wieczorem.
- Brak odpoczynku w ciągu dnia sprawia, że wyczerpane ciało dopiero wieczorem wchodzi w tryb relaksu. Jedzenie kojarzone z przyjemnością wydaje się wtedy idealnym uzupełnieniem chwili wytchnienia.
- Przewlekły stres również może skutkować ochotą na jedzenie późnym wieczorem. Przekąsek nie należy utożsamiać także z nagrodą, która ma nam zrekompensować pracowity czy nerwowy dzień. Wtedy łatwo nie tylko o podjadanie, ale też dokonywanie kiepskich wyborów żywieniowych w postaci słonych i słodkich przekąsek oraz fast foodów.
Czym grozi jedzenie późnym wieczorem?
Istnieje znacząca zależność między jedzeniem wieczorem a jakością snu. Pojawiają się problemy z zasypianiem, zaburzona zostaje również faza głębokiego snu. Po nocnej uczcie możemy więc obudzić się rano zmęczeni, co rzutuje na samopoczucie w ciągu całego dnia.
Dodatkowo objadanie się nocą niejednokrotnie skutkuje mdłościami, bólami brzucha i wzdęciami. Jedzenie przed snem może doprowadzać do zgagi i powstawania refluksu żołądkowo-przełykowego.
Jedzenie późnym wieczorem a przyrost wagi
Uczucie ociężałości po nocnej uczcie to jedno. Nawyk podjadania wieczorem (np. podczas oglądania filmów) w celu uzupełnienia braków energii rzutuje również na figurę. Wieczorem metabolizm zwalnia. Spożyte posiłki łatwiej zamieniają się w tkankę tłuszczową, która z czasem prowadzi do nadwagi i otyłości.
Uważać muszą nie tylko osoby, które na co dzień nie są zbyt aktywne fizycznie. Nawet jeśli w ciągu dnia skrupulatnie liczymy kalorie i znajdujemy czas na ćwiczenia, wieczorne podjadanie może szybko przekreślić wcześniejsze starania.
Polecamy: