Dlaczego budzisz się w nocy o tej samej porze? Odpowiedź może zaskoczyć

Kładziesz się spać, zasypiasz spokojnie i nagle przebudzasz się bez wyraźnego powodu. Patrzysz na zegarek i kolejny raz widzisz dokładnie tą samą godzinę. I tak kilka nocy z rzędu. Dlaczego nasz organizm samoczynnie przerywa sen o tej samej porze? Eksperci ustalili powody tych pobudek i z pewnością będziesz zaskoczona tym wyjaśnieniem.

Dokucza ci bezsenność?
Dokucza ci bezsenność?123RF/PICSEL

Przecierasz oczy w środku nocy, a na zegarze znów ta sama godzina

Każdy z nas doświadczył samoistnych pobudek o dokładnie tej samej porze. Kiedy kilka nocy z rzędu organizm przerywa sen dokładnie o tej samej godzinie, zaczynamy zastanawiać się, czy czuwa nad nami jakaś dziwna siła, a może nasze ciało czegoś od nas potrzebuje? Wiele osób nastawionych na odczuwanie przeróżnych energii tłumaczy to obecnością duchów lub pozaziemskich wibracji, ale naukowcy zbadali to zjawisko i nie ma ono nic wspólnego z czarami. Eksperci od snu tłumaczą, że najczęściej przebudzamy się około godziny 4:00 nad ranem. Ma to związek, z tym że (według badań) zasypiamy ok. godziny 23:00, a pierwsza faza głębokiego snu kończy się po około 5 godzinach od zaśnięcia. Przechodząc w lżejszy sen, często następuje przebudzenie całkowite. Wtedy właśnie wpatrujemy się pytająco w zegarek, który kolejny raz wskazuje tę nieszczęsną 4:00. Ale oprócz tego istnieje jeszcze kilka możliwych powodów natarczywych codziennych pobudek przed właściwą porą wstawania do pracy czy szkoły.

Zaburzenia snu związane z dietą i ilością wypitych płynów

Częstym czynnikiem prowadzącym do pobudek w środku nocy jest niewłaściwa dieta. Przed położeniem się do łóżka, unikajmy ciężkostrawnych posiłków, alkoholu i cukru. Wahania tego ostatniego mogą doprowadzić do regularnych zakłóceń marzeń sennych. Należy także pilnować odpowiedniej podaży magnezu, który, jak udowodniono, ma spory wpływ na to, jak i ile śpimy. Wstawanie regularnie o tej samej porze może także świadczyć o potrzebie opróżnienia pęcherza. Zastanów się więc, czy przed zaśnięciem nie wypijasz zawsze tej samej ilości wody lub herbaty. Należy zakończyć spożywanie wszelkich płynów przynajmniej dwie godziny przed położeniem się do łóżka, by uniknąć nocnej potrzeby skorzystania z toalety.

2 godziny przed snem warto zrezygnować z picia wszelkich płynów, by nie musieć przerywać snu na toaletę
2 godziny przed snem warto zrezygnować z picia wszelkich płynów, by nie musieć przerywać snu na toaletęCanvaProINTERIA.PL

Im jesteśmy starsi, tym większe szanse na pobudki

Wraz z wiekiem, zmieniają się wzorce snu i pobudek. Jest to związane ze spadkiem produkowanej przez organizm melatoniny, niezbędnej do prawidłowego nocnego odpoczynku. Przyjmowane leki na związane z wiekiem przypadłości: nadciśnienie czy problemy z sercem często również, jako skutki uboczne, wpływają na jakość snu u seniorów. Dobrze jest przeprowadzić niezbędne badania, które nakierują osoby w wieku emerytalnym na przyczynę bezsenności, a także zaopatrzyć się w środki naturalne, które poprawią odpoczynek w nocy i zakończą wielokrotne pobudki.

Stres wrogiem spokojnego snu

Według jednego z raportów Bupa, 32 miliony Brytyjczyków budzi się kilka nocy z rzędu dokładnie o 4:05, a to wszystko przez... stres. Nocne pobudki bez określonej przyczyny są zmorą 3/5 populacji. Większość tych osób doświadcza przerwania snu z powodu niepokoju, pędu życia i braku spokoju. Warto przed snem wspomóc się medytacją lub innymi technikami relaksacyjnymi uwzględniającymi wyciszenie napięć w mózgu i skupienie się na oddychaniu, co przełoży się bezpośrednio na lepszą nocną regenerację a z czasem wyeliminowanie pobudek o tej samej godzinie.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne