Dlaczego kobiety odchodzą od mężczyzn, których kochają? 6 powodów

Dobry związek wymaga wkładu pracy od dwóch osób. Nie może być tak, że tylko jedna strona się stara, nie wystarczy też, żeby jedna kochała. Wchodząc w relację opartą na miłości, zakładamy, że jesteśmy w tym oboje i że obojgu nam zależy na jej trwaniu. Nikt przecież nie zaczyna związku z założeniem, że to na chwilę. Dlaczego więc relacje rozpadają się, mimo istniejącego między dwojgiem ludzi uczucia? Powodów jest kilka.

Dlaczego nasze związki się rozpadają?
Dlaczego nasze związki się rozpadają?123RF/PICSEL

1. Zdrada

Kiedy dochodzi do zdrady, związek staje na krawędzi. Zaufanie, budowane często latami, zostaje bezpowrotnie nadszarpnięte. Zdrada nie musi oznaczać końca związku, ale jednak w znakomitej większości przypadków, kończy się rozstaniem. Nawet jeśli kobieta chce wybaczyć swojemu partnerowi, nie oznacza to, że potrafi to zrobić. W wielu przypadkach nie będzie w stanie zapomnieć, więc jedynym rozwiązaniem jest odejść.

2. Przemoc

Bez względu na formę nadużycia, czy to emocjonalnego, fizycznego czy seksualnego, przemoc zawsze jest przełomem. Nikt nie zasługuje na to, by być wykorzystywanym przez swojego partnera. Niestety, w większości przypadków nie kończy się na jednym epizodzie przemocowym. Kto raz uderzył, raczej uderzy po raz kolejny. Kto raz nadużył zaufania, zrobi to ponownie. Sytuacja będzie tylko eskalować. Często więc jedynym wyjściem jest rozstanie.

3. Kłamstwo

Radzenie sobie z kłamcą to rzecz niełatwa, a już szczególnie w związku. Zaufanie ma fundamentalne znaczenie dla miłości i dobrych relacji międzyludzkich, więc kiedy masz partnera, który konsekwentnie cię okłamuje, twoje życie staje się udręką. Oczywiście ludzie, którzy kłamią, często nie mogą przestać. Rozstanie wydaje się więc nieuniknione.

4. Manipulacja

Manipulatorzy są nieśmiali i potrafią bardzo dobrze ukrywać swoje skłonności. Jeśli jednak będziesz czujna, możesz rozpoznać manipulatora. Rodzajów manipulacji jest mnóstwo - gaslighting, zaburzenia narcystyczne, szantaże emocjonalne. Każdy z nich jest dla związku toksyczny, więc nie warto wdawać się w takie relacje.

Blokowanie niewygodnych dla nas uczuć i próba ich wyciszenia może spowodować, iż paradoksalnie nie przejmiemy nad nimi kontroli
Blokowanie niewygodnych dla nas uczuć i próba ich wyciszenia może spowodować, iż paradoksalnie nie przejmiemy nad nimi kontroli123RF/PICSEL

5. Różnice

Kiedy spotykają się dwie bardzo różne osoby w naturalny sposób może dochodzić do spięć. A kiedy do tych różnic doda się emocje i miłość, spięcia mogą przechodzić w poważne wyładowania. Nie oznacza to, że którakolwiek z tych osób jest toksyczna, po prostu często duże różnice prowadzą do konfliktów.  Każdy pragnie postawić na swoim i zmienić tego drugiego, a to nigdy nie jest dobra droga. Mimo gorących uczuć lepiej się wtedy rozstać.

6. Jednostronny związek

Nikt nie chce wykonywać całej pracy w pojedynkę. Również w związku. Relacje mają być dwustronne, a nie jednostronne. Tak więc, gdy jeden z partnerów stale dźwiga na swoich barkach cały ciężar, ma pełne prawo czuć się z tym źle. Często prowadzi to do zakończenia związku.

QUIZ: To najpiękniejsze kobiety PRL-u. Żyłeś w tamtych czasach? Musisz je znać!

QUIZ: To najpiękniejsze kobiety PRL-u. Żyłeś w tamtych czasach? Musisz je znać!
Życie w rodzinie patchworkowej z Michałem Wiśniewskim. Anna Świątczak u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas