Dlaczego kot robi baranki? Twój pupil próbuje ci o czymś powiedzieć

Kocia mowa ciała może być dla niektórych ludzi niezrozumiała, gdyż są to wyjątkowo tajemnicze pupile. Jednakże jest kilka sygnałów, którymi kot się z nami komunikuje. Co oznacza barankowanie? To bardzo ważne zachowanie wśród zwierząt.

Kot nie barankuje z byle kim
Kot nie barankuje z byle kimpexels.com

Co to jest barankowanie?

Barankowanie jest bardzo powszechnym zachowaniem wśród kotów, a każdy właściciel czworonoga dobrze je zna. To czynność polegająca na "zderzeniu" się główką np. z nogą lub twarzą właściciela, o którą się następnie ociera. Barankowanie pochodzi od słowa "bunting", które tłumaczone jest jako "baranek" lub też "czółko". Nazwa wywodzi się od zachowania baranków, które w podobny sposób przejawiają swoją agresję. Jeśli twój pupil robi to samo, to bardzo dobry znak.

Barankowanie polega na charakterystycznym ocieraniu się głową o człowieka lub innego kota z jednoczesnym unoszeniem grzbietu.
napisał profil Butcher's Polska na Instagramie
Koty podczas barankowania czasem też mruczą. Oznacza to, że jest im komfortowo
Koty podczas barankowania czasem też mruczą. Oznacza to, że jest im komfortowoGetty Images

Barankowanie z człowiekiem? Dlaczego koty to robią?

Profil Butcher's Polska wyjaśnia na swoim Instagramie, że częstym powodem barankowania jest po prostu radość ze spędzanego czasu ze swoim właścicielem. Tłumaczy, że można uważać tę czynność za wyraz sympatii. Koty czasem barankują również, gdy brakuje im uwagi. Próbują w ten sposób poinformować swojego pana, że potrzebują jego czułości.

Istotne jest, aby nie odtrącać wtedy swojego puchatego towarzysza. Może to zostać źle przez niego odebrane. Jeżeli chcesz pokazać kotu, że odwzajemniasz jego uczucia, również możesz delikatnie otrzeć się twarzą o jego pyszczek. W ten sam sposób także możesz spróbować go zaczepić, jako pierwszy.

Weź udział w badaniu
Weź udział w badaniuINTERIA.PL

Dlaczego kot barankuje z drugim kotem?

Twój kot robi baranki z drugim kotem? To znak, że mają bardzo silną więź i lubią swoje towarzystwo. Barankowanie wśród pupili, jest niczym kocia mowa miłości. 

Barankowanie można zaobserwować także między kotami, co można porównać do kociego pocałunku. W ten sposób koty tworzą bliską relację między sobą i pozostawiają na sobie ślad swojego zapachu.
informuje @butcherspolska na Instagramie
Koty robiące baranki bardzo się kochają
Koty robiące baranki bardzo się kochają@mnstudiomateriał zewnętrzny

Twój kot nie robi baranków?

Zdarza się również, że niektóre kociaki nie barankują. Jeśli twój pupil nie wykonuje takich czynności w twoją stronę, to nie oznacza, że cię nie kocha. Każdy kot różni się od siebie, tak samo jak i człowiek. Są zachowania, które może robić, ale nie musi. Pamiętaj, że pupile potrafią okazywać miłość na wiele sposobów.

Sprawdź pozostałe formy kociego języka: Kocia mowa miłości. Sprawdź, czy twój pupil cię kocha

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas