Dlaczego pies się trzęsie (drży)?

Aktualizacja

Przyczyn tego, że pies się trzęsie, jest wiele i nie zawsze muszą oznaczać, że zwierzakowi coś dolega. Czworonogi mogą drżeć z zimna, strachu, radości czy innych naturalnych reakcji. Czasami jednak trzęsienie się może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem, dlatego warto bacznie obserwować pupila. Podpowiadamy, jakie objawy powinny wzbudzić niepokój, na co może wskazywać drżenia ciała u psa i kiedy należy udać się do weterynarza.

Pies może trząść się z różnych powodów
Pies może trząść się z różnych powodów123RF/PICSEL

Jak są najczęstsze przyczyny drżenia u psów?

Psy trzęsą się z zimna

Czworonogi drżą najczęściej z tych samych powodów co ludzie. Przede wszystkim może być to związane z niską temperaturą. Niektóre rasy psów nie mają zbyt grubej sierści i wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej, przez co łatwiej marzną i trzęsą się, by ogrzać swoje ciało. Chihuahua, yorkshire terrier, chart czy whippet to rasy, które mają cienką sierść i podczas spadku temperatur trudniej im utrzymać ciepło. Dlatego, gdy psu jest zimno na spacerze, warto ubrać go w specjalne okrycie, aby nie przemarzł. W mroźne zimy można też zrezygnować z długiego spaceru na rzecz kilku krótszych. Dzięki temu zapobiegniemy wychłodzeniu psa.

Chihuahua to psy, które mają bardzo cienką sierść
Chihuahua to psy, które mają bardzo cienką sierść123RF/PICSEL

Psy mogą drżeć ze stresu lub silnych emocji

Jak wiadomo, stres czy silne emocje mogą powodować drżenie u ludzi. Nie inaczej jest w przypadku psów, które mogą intensywnie się trząść ze strachu, stresu, lęku czy ekscytacji. Może tak się dziać podczas wizyty u weterynarza czy przed wejściem do samochodu, kiedy pies po prostu się boi. Trzęsienie się na widok właściciela, jedzenia lub ulubionej zabawki to z kolei wyraz ekscytacji. Drżenie u psa przed wyjściem opiekuna lub po jego powrocie może też wskazywać na lęk separacyjny. Najczęstsze reakcje świadczące o odczuwaniu strachu przez psy to warczenie, kucanie, oklapnięte uszy czy ogon pomiędzy tylnymi łapami. Jeśli pies ma objawy lękowe, dobrze jest zabrać go do behawiorysty, gdyż nieleczony lęk może prowadzić do groźnych zaburzeń i chorób somatycznych.

Drżenie u psa po intensywnym wysiłku fizycznym

Psy zazwyczaj uwielbiają zabawę i ruch. Zdarza się, że pupil po skończeniu intensywnej aktywności fizycznej, zaczyna się trząść. To może być naturalna reakcja organizmu, która wspomaga regenerację mięśni. Może jednak świadczyć o bardzo dużym zmęczeniu. Warto wtedy sprawdzić, czy poziom cukru u psa jest na odpowiednim poziomie. Ponadto zbyt duży wysiłek może obciążać serce lub stawy psa, dlatego lepiej nie fundować im tak intensywnej zabawy i nie doprowadzać pupila do stanu silnego zmęczenia.

Psy mogą trząść się z powodu zatrucia

Zatrucie u psa może objawiać się drżeniem, wymiotami i apatią
Zatrucie u psa może objawiać się drżeniem, wymiotami i apatią123RF/PICSEL

Drżenie u psa może wystąpić z bardziej niepokojących przyczyn. Jeśli towarzyszy takim objawom jak wymioty, biegunka, gorączka, ślinienie się, apatia i zmęczenie, może świadczyć o zatruciu. Pies może zjeść coś szkodliwego na spacerze lub nawet w domu. Opiekuni często podają pupilom ludzki pokarm, którego zwierzaki nie powinny jeść. Produkty trujące dla psa to m.in. nikotyna, ksylitol, cebula, winogrona czy czekolada. Niebezpiecznymi substancjami dla czworonogów są też środki stosowane w ogrodach, np. metaldehyd. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u psa i podejrzewamy, że zjadł coś, czego nie powinien, musimy jak najszybciej zabrać go do weterynarza na kontrolę.  Spożycie toksycznych substancji może skończyć się dla naszego psa tragicznie.

Nudności mogą powodować drżenie u psa

Psy mogą się trząść również z powodu nudności towarzyszących chorobie lokomocyjnej lub stosowaniu leków. Mdłości mogą też pojawiać się w przypadku choroby nerek lub wątroby. Pies drży wtedy, zanim zwymiotuje. Dodatkowo pupil może być osowiały, ślinić się, ziewać lub mlaskać.

Trzęsienie się może być objawem chorób neurologicznych

Atak padaczki może być bardzo wycieńczający dla psa
Atak padaczki może być bardzo wycieńczający dla psa123RF/PICSEL

Zwykle, gdy pies drży, nie dzieje się nic niepokojącego. Jednak zdarza się, że pupil trzęsie się w wyniku chorób lub zaburzeń neurologicznych. Jednym z najczęściej występujących u psów schorzeń tego typu jest padaczka. To choroba wynikająca z nieprawidłowej pracy mózgu, która objawia się nawracającymi napadami drgawek. Oprócz nich u psa pojawiają się niekontrolowane ruchy kończyn i żuchwy oraz mimowolne oddawanie kału lub moczu. Może także dojść do utraty świadomości. Gdy atak padaczki trwa dłużej niż kilkanaście minut, przekształca się w stan padaczkowy, który stanowi poważne zagrożenie dla życia zwierzęcia. Należy wtedy niezwłocznie udać się do weterynarza z psem.

Zespół uogólnionego drżenia

U psów może wystąpić także zespół uogólnionego drżenia, który najczęściej zauważa się u małych i białych psów, np. maltańczyka czy west highland white teriera. Zespół może jednak pojawić się u psów o dowolnej rasie, wielkości czy kolorze. Objawy pojawiają się u młodych osobników między dziewiątym miesiącem a drugim rokiem życia. Szczeniakom podaje się wówczas kortykosteroidy, które wywołują poprawę już po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia.

Jak widać, przyczyn drżenia u psa może być wiele, a wśród nich są takie, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu zwierzęcia. Dlatego nie należy bagatelizować tego objawu. Choć z reguły nie ma powodów do obaw, warto obserwować pupila i sprawdzać czy nie występują równolegle inne niepokojące symptomy. Należy wtedy ustalić przyczynę i odpowiednio zareagować, by nie doszło do poważnych konsekwencji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas