​Do morderczych upałów trzeba przywyknąć. Będą występowały nawet siedem razy częściej

Tegoroczne lato przyniosło w wielu miejscach świata rekordowe upały. Najwyższe w ciągu ostatnich dwóch lat temperatury odnotowano nie tylko na Cyprze, na Kubie, w Turcji, ale też w niezbyt gorących zakątkach jak Kanada, Irlandia Północna czy Antarktyda. Na tym się jednak nie skończy. Nowe badania sugerują, że takich ekstremów będzie coraz więcej, a rekordowe upały mogą być nawet siedmiokrotnie częstsze.

Rekordowo upalne, tegoroczne lato nie jest wyjątkiem - tak będą teraz wyglądać letnie miesiące w Polsce
Rekordowo upalne, tegoroczne lato nie jest wyjątkiem - tak będą teraz wyglądać letnie miesiące w PolsceBeata ZawrzelReporter

Według badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie "Nature Climate Change" w ciągu najbliższych trzech dekad "rekordowe" fale upałów mogą występować na całym świecie od dwóch do siedmiu razy częściej niż w ciągu ostatnich 30 lat. Jest to oczywiście efekt zmian klimatycznych. Z badania wynika, że jeśli utrzymają się obecne trendy emisji gazów cieplarnianych, to po roku 2050 takie gorące okresy mogą pojawiać się nawet do 21 razy częściej. "Nie widzieliśmy jeszcze nic, co byłoby zbliżone do najbardziej intensywnych fal upałów możliwych w dzisiejszym klimacie, nie mówiąc już o tych, które możemy zobaczyć w nadchodzących dekadach" - powiedział współautor badania, dr Erich Fischer z Politechniki w Zurychu.

Na potrzeby badania naukowcy wykorzystali modelowanie klimatu, aby obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia rekordowych upałów, które trwały co najmniej siedem dni i znacznie przekroczyły wcześniejsze rekordy. Dr Fischer uważa, że społeczeństwa świadome istnienia zmian klimatycznych muszą być gotowe na takie ekstrema. "Za każdym razem, gdy rekordowe temperatury lub opady znacznie przekraczają to, czego doświadczyliśmy w ciągu naszego życia, zazwyczaj wtedy jesteśmy nieprzygotowani i szkody są największe" - wskazał.

W badaniu wskazano też, że jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną drastycznie ograniczone, prawdopodobieństwo wystąpienia fal upałów pozostanie wysokie, ale szanse na przekroczenie rekordów ostatecznie spadną z biegiem czasu.

Badanie zostało opublikowane w momencie, gdy naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu rozpoczynają dwutygodniowe spotkania online, aby sfinalizować swoją kolejną globalną ocenę nauki o klimacie.

Ekologicznie: Zbieramy-nie wyrzucamy!
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas