Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie. Z przywileju nie skorzystają wszyscy

Pracownicy zacierają już ręce na myśl o listopadzie. To bowiem kolejny miesiąc w kalendarzu, kiedy wypadają aż dwa dni ustawowo wolne od pracy. Jak się okazuje, czeka na nich dobra wiadomość. Wielu skorzysta z dodatkowego przywileju, odbierając jeszcze jeden dzień, podczas którego nie będą musieli stawiać się w miejscu pracy. Przepisy mówią jasno.

W listopadzie dodatkowy dzień wolny od pracy. Ale z przywileju nie skorzystają wszyscy
W listopadzie dodatkowy dzień wolny od pracy. Ale z przywileju nie skorzystają wszyscy123RF/PICSEL

Listopad często nie nastraja optymistycznym akcentem, a panująca za oknem pogoda na wielu działa wręcz depresyjnie. To jednak jeden z tych miesięcy, kiedy pracownicy mają nieco więcej okazji do odpoczynku. Wtedy przypadają bowiem aż dwa święta, które są ustawowo wolne od pracy. Mowa o dniu Wszystkich Świętych, obchodzonym 1 listopada oraz Święcie Niepodległości, które świętujemy 11 listopada.

Kiedy dni wolne od pracy 2023? W listopadzie więcej okazji do odpoczynku

W tym roku święto zmarłych przypada w środę, sprawiając, że wielu pracowników będzie miało okazję do złapania krótkiego oddechu od zawodowych obowiązków. Ci, którzy zdecydują się dodatkowo na wzięcie dwóch dni urlopu w poniedziałek i wtorek lub czwartek i piątek przedłużą swój weekend aż do pięciu wolnych dni.

Niedługo później nadejdzie kolejne święto. 11 listopada, czyli Święto Niepodległości, przypada w tym roku w sobotę. Tym samym wielu pracowników zyska dodatkowy dzień wolny od pracy w innym terminie. Tę kwestię regulują bowiem przepisy Kodeksu Pracy.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin
wynika z art. 130 § 2 KP.

Kiedy można wziąć dzień wolny za pracę w święto? Obowiązki pracodawcy

Gdyby pracownik nie otrzymał dodatkowego dnia wolnego od pracy za sobotnie święto, przekroczyłby tygodniowy wymiar godzinowy pracy. W praktyce oznaczałoby to bowiem, że przepracował cały tygodniowy wymiar godzin, czego, z uwagi na dzień świąteczny, nie powinien robić.

Pracodawca powinien udzielić więc dodatkowego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, czyli za święto wypadające w listopadzie - do końca listopada.

Pracownicy zacierają ręce. W listopadzie czeka ich dodatkowy dzień wolny od pracy
Pracownicy zacierają ręce. W listopadzie czeka ich dodatkowy dzień wolny od pracy123RF/PICSEL

Są jednak wyjątki. W przypadku pracownika, który przebywa na zwolnieniu chorobowym w dniu ustalonym przez pracodawcę jako dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę, nie ma podstaw, aby przyznać mu kolejny dodatkowy dzień wolny.

Zasada odbioru dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę nie dotyczy również nauczycieli szkół i przedszkoli, a także dyrektorów i wicedyrektorów szkół, przedszkoli i placówek systemu oświaty zatrudnionych w szkołach publicznych w oparciu o przepisy Karty Nauczyciela.

Dodatkowy dzień wolny od szkoły stracą również uczniowie.

"Żony Warszawy. Historie Prawdziwsze": Anita Kuś-MunsanjeINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas