Reklama

Reklama

Dopłaty do węgla. Jak z nich skorzystać?

Będą dopłaty do zakupu węgla. Gwarantowana cena za tonę wyniesie 996,60 zł. 7 lipca Sejm odrzucił poprawki Senatu, a teraz ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych czeka na podpis prezydenta. Jak skorzystać z dopłat?

Dopłaty do węgla. Co mówi ustawa?

Będą dopłaty do węgla. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Szacuje się, że wejdzie w życie na przełomie lipca i sierpnia. 

Zgodnie z ustawą jedno gospodarstwo domowe będzie miało możliwość zakupu węgla w cenie maksymalnie za 996,60 zł brutto za tonę. Skorzystać z tego mogą zarówno odbiorcy indywidualni, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgla w celach grzewczych. Przewidziano jednak pewne ograniczenia. Będzie można kupić jedynie trzy tony za ustaloną kwotę. 

Dopłaty do węgla nie będą wypłacane kupującym a przedsiębiorcom, którzy wykonują działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw i widnieją w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Przewidziano, że będą one wynosić nie więcej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaną jedną tonę paliwa stałego dla jednego gospodarstwa domowego. Rząd planuje przeznaczyć na to trzy mld zł. 

Reklama

Jak skorzystać z dopłat do węgla?

By kupić węgiel w podanej w ustawie cenie, trzeba będzie udać się do sprzedawcy, który dołączył do programu lub zamówić go w sklepie PGG. Poza tym należy przedstawić sprzedającemu informacje dotyczące ilości węgla kupionego od momentu wejścia w życie ustawy. Wymagana będzie również deklaracja dotycząca źródła ciepła złożona do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Chcąc kupić węgiel w zaproponowanej cenie, trzeba będzie zarejestrować się elektronicznie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej w specjalnie utworzonej bazie danych. Sprzedawcy mogą dobrowolnie przystąpić do programu. 

***

Zobacz także:

Dopłaty do węgla. Cena gwarantowana ma wynosić 996 zł za tonę. Problemem może być dostępność surowca

Wybrani seniorzy dostaną dożywotnio 200 zł do emerytury. Gdzie złożyć wniosek?

60 tys. euro od Francji na Aborcję bez Granic. Pomoc dla uchodźczyń

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dopłaty do węgla

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy