Działkowcy dostaną 50 mln zł wsparcia. Kto będzie mógł ubiegać się o pieniądze?
Działkowcy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z Unii Europejskiej. Na rozbudowę infrastruktury Rodzinnych Ogródków Działkowych przeznaczono aż 50 milionów. Rząd chce w ten sposób zwiększyć znacznie terenów zielonych w miastach. Data uruchomienia programu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” na razie nie została konkretnie ustalona.
Miliony dla działkowców. Szczegóły projektu
Kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie dla działkowców? Wsparcie nie jest przeznaczone dla osób fizycznych, ale dla stowarzyszeń, które prowadzą Rodzinne Ogródki Działkowe. Obejmuje wszystkie działania, które mają w szerszej perspektywie przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia w miastach i wpłynąć pozytywnie na komfort życia mieszkańców.
Celem projektu jest przede wszystkim zwiększenie terenów zielonych oraz zachowanie rozwoju różnorodności. Działania mają także pomóc w zatrzymywaniu wód opadowych, ograniczeniu hałasu w ekologiczny sposób czy zmniejszeniu efektu miejskich "wysp ciepła".
Unia Europejska przeznaczy na program aż 50 milionów. Poszczególnie dofinansowania wyniosą od 10 do nawet 100 tys. zł. Fundusze będą dysponowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokładny termin rozpoczęcia programu nie jest jeszcze znany. Konferencja szkoleniowa zaplanowana jest na 19 maja 2022 roku.
To pierwszy program, który wpisuje się w oczekiwania samych działkowców. To przecież program, który wyniknął bezpośredni z tego, że działkowcy zainterweniowali, że warto byłoby pobudzić taką potrzebę rozbudowy właśnie terenów zielonych, które często w miastach są zielonymi płucami, które są m.in. miejscem do spotkań
"Wszyscy będą mieli możliwość rekreacji, dobrego, godnego wypoczynku"
W jaki sposób działkowcy będą mogli zainwestować unijne pieniądze?
"Mieszkańcy czy działkowicze będą mogli te środki wykorzystać na przede wszystkim zwiększenie terenów zieleni, mówię tutaj o możliwości pewnej rozbudowy w ramach ogródków działkowych, na przykład poprzez zielone dachy czy tarasy, a także np. przygotowanie instalacji do zwiększania retencji wody" - zaznaczył Grzegorz Puda.
Obecny podczas konferencji wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że program ma uczynić miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców. "Ta mała infrastruktura będzie służyła temu, aby wszyscy mieli możliwość rekreacji, dobrego, godnego wypoczynku, ale też produkcji żywności na własne potrzeby" - powiedział minister rolnictwa.
Ufam, że będzie to znakomita promocja żywności ekologicznej
Zobacz również: Emerytura wyższa o 200 zł! Kluczowy termin dla seniorów
***