Reklama

Eksperci wskazują przyczynę snów o bliskich zmarłych. To ważny sygnał

Opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, zabobony, przesądy, gusła. Wiele z nich zawiera ludową prawdę o snach i tego, co one oznaczają. Do dziś, mimo postępu nauki i tego, że wiemy o marzeniach sennych o wiele więcej, niż niegdyś, to sny nie są wciąż do końca zbadane. Co więc oznaczają niektóre z nich i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Sny według nauki. Ludzki umysł jest niesamowity

Zawiłości ludzkiego mózgu są wciąż badane przez naukowców. Potęga naszego umysłu nadal zaskakuje i odsłania przed naukowcami kolejne tajemnice.

 Jedną ze sfer poddawanych badaniom, są marzenia senne — ich proces powstawania i role, jakie pełnią w organizmie ludzkim.

Sny można określić jako obrazy, ale też dźwięki, emocje, niekiedy nawet zapachy pojawiające się podczas snu.

To pewnego rodzaju twory, które są odpowiedzią pogrążonego we śnie ludzkiego ciała na różne bodźce świata zewnętrznego — dźwięki, zapachy, sytuacje.

Najczęściej śnimy w fazie REM i NREM. Te powstające w pierwszej fazie snu są jednak bardziej wyraziste i zmysłowe, często lepiej przez nas zapamiętywane.

Reklama

Sny, jako projekcja naszego umysłu, mogą przedstawiać zdarzenia, które już miały miejsce w życiu prawdziwym, jako odpowiedź naszego mózgu na przepracowanie trudnych wydarzeń, lub sytuacje niezwykle abstrakcyjne.

Zobacz też: Jak poprawić jakość snu?

Sny pomagają utrwalić i posegregować informacje, umiejętności, które zdobywamy w trakcie naszego życia. Nagromadzone emocje także mogą znaleźć ujście w snach. Kiedy przeżywamy przewlekły stres, sny mogą stawać się koszmarami, lub możemy w nich uwalniać swoje emocje, np. krzycząc, czy płacząc.

Jednak sfera snów wciąż stanowi dla naukowców materiał do badań. Jak chociażby to, czy istnieją prorocze sny, gdzie dokładnie one powstają i czy świadomy sen jest możliwy?

Czy zmarli odwiedzają nas we śnie? Co robić, gdy śni ci się bliski zmarły?

Sny o osobach, które już nie żyją, a które były nam bliskie, często przerażają ludzi. Zwłaszcza gdy sny nie są wspomnieniem danej sceny z życia, a raczej, gdy zmarły we śnie mówi, że przyszedł nas przed czymś ostrzec. 

Osoby wierzące w zjawiska nadprzyrodzone są przekonane o tym, że dusza zmarłego faktycznie przyszła się z nimi skontaktować, ostrzec przed czymś, co ma się wydarzyć i są zdania, że sny są portalem między światem żywych i umarłych. 

senniku często można znaleźć podobne wytłumaczenie znaczenia snu, w którym zmarły z nami rozmawia – że faktycznie nas przed czymś ostrzega. Jednak psychologia interpretuje takie sny nieco inaczej. 

Osoby śniące o zmarłej osobie często przeżywają trudne chwile, targają nimi emocje. W chwilach stresu i napięcia pragniemy poczuć się spokojnie i bezpiecznie, a często takie poczucie dawał nam ktoś, kto już nie żyje – mama, ojciec, babcia, dziadek, ukochana ciocia.

Zobacz także: Co zrobić, gdy nie można zasnąć? Pięć sposobów na dobry sen 

Mózg szukając bezpiecznego poczucia, wraca do momentów, a też i osób, gdzie czuliśmy się dobrze i bezpiecznie. Stąd pojawienie się zmarłych w naszych marzeniach sennych.

Zepsute, surowe mięso, zęby i brudna woda. Sny, które zwiastują nieszczęście

Symbole takie jak zepsute mięso, brudna, mętna woda i wypadające zęby we śnie mają zwiastować same nieszczęścia, śmierć i choroby.

Takie sny także mają być uznawane za prorocze, dzięki którym dana osoba może przewidzieć jakieś nieszczęście. To symbole, które w życiu realnym budzą naszą odrazę, niesmak, strach, coś co ma alarmować człowieka, że może się tym zatruć lub zginąć.

Dlatego uznawane są za znaki zwiastujące nieszczęście.

Czy jednak w tym zjawisku jest jakieś logiczne uzasadnienie? Nauka nie do końca wyjaśnia to zjawisko, ale podaje się argument, że przewidywanie, a raczej, tworzenie różnych teoretycznych scenariuszy, to jedna z funkcji naszego mózgu.

Więc, czy czasem jeden ze scenariuszy jest zbiegiem okoliczności poprzedzającym przykre wydarzenie? Całkiem możliwe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sen | sennik | koszmar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy