Eksperci wskazują przyczynę snów o bliskich zmarłych. To ważny sygnał

Opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, zabobony, przesądy, gusła. Wiele z nich zawiera ludową prawdę o snach i tego, co one oznaczają. Do dziś, mimo postępu nauki i tego, że wiemy o marzeniach sennych o wiele więcej, niż niegdyś, to sny nie są wciąż do końca zbadane. Co więc oznaczają niektóre z nich i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Sny mogą wpływać na nasze samopoczucie przez cały dzień
Sny mogą wpływać na nasze samopoczucie przez cały dzień123RF/PICSEL

Sny według nauki. Ludzki umysł jest niesamowity

Zawiłości ludzkiego mózgu są wciąż badane przez naukowców. Potęga naszego umysłu nadal zaskakuje i odsłania przed naukowcami kolejne tajemnice.

Sny można określić jako obrazy, ale też dźwięki, emocje, niekiedy nawet zapachy pojawiające się podczas snu.

To pewnego rodzaju twory, które są odpowiedzią pogrążonego we śnie ludzkiego ciała na różne bodźce świata zewnętrznego — dźwięki, zapachy, sytuacje.

Najczęściej śnimy w fazie REM i NREM. Te powstające w pierwszej fazie snu są jednak bardziej wyraziste i zmysłowe, często lepiej przez nas zapamiętywane.

Sny, jako projekcja naszego umysłu, mogą przedstawiać zdarzenia, które już miały miejsce w życiu prawdziwym, jako odpowiedź naszego mózgu na przepracowanie trudnych wydarzeń, lub sytuacje niezwykle abstrakcyjne.

Sny pomagają utrwalić i posegregować informacje, umiejętności, które zdobywamy w trakcie naszego życia. Nagromadzone emocje także mogą znaleźć ujście w snach. Kiedy przeżywamy przewlekły stres, sny mogą stawać się koszmarami, lub możemy w nich uwalniać swoje emocje, np. krzycząc, czy płacząc.

Jednak sfera snów wciąż stanowi dla naukowców materiał do badań. Jak chociażby to, czy istnieją prorocze sny, gdzie dokładnie one powstają i czy świadomy sen jest możliwy?

Czy zmarli odwiedzają nas we śnie? Co robić, gdy śni ci się bliski zmarły?

W snach niekiedy pojawiają się zmarli bliscy
W snach niekiedy pojawiają się zmarli bliscy 123RF/PICSEL

Sny o osobach, które już nie żyją, a które były nam bliskie, często przerażają ludzi. Zwłaszcza gdy sny nie są wspomnieniem danej sceny z życia, a raczej, gdy zmarły we śnie mówi, że przyszedł nas przed czymś ostrzec.

Osoby wierzące w zjawiska nadprzyrodzone są przekonane o tym, że dusza zmarłego faktycznie przyszła się z nimi skontaktować, ostrzec przed czymś, co ma się wydarzyć i są zdania, że sny są portalem między światem żywych i umarłych.

senniku często można znaleźć podobne wytłumaczenie znaczenia snu, w którym zmarły z nami rozmawia – że faktycznie nas przed czymś ostrzega. Jednak psychologia interpretuje takie sny nieco inaczej.

Osoby śniące o zmarłej osobie często przeżywają trudne chwile, targają nimi emocje. W chwilach stresu i napięcia pragniemy poczuć się spokojnie i bezpiecznie, a często takie poczucie dawał nam ktoś, kto już nie żyje – mama, ojciec, babcia, dziadek, ukochana ciocia.

Mózg szukając bezpiecznego poczucia, wraca do momentów, a też i osób, gdzie czuliśmy się dobrze i bezpiecznie. Stąd pojawienie się zmarłych w naszych marzeniach sennych.

Zepsute, surowe mięso, zęby i brudna woda. Sny, które zwiastują nieszczęście

Mięso, ząb i brudna woda zwiastują we śnie nieszczęście?
Mięso, ząb i brudna woda zwiastują we śnie nieszczęście?123RF/PICSEL

Symbole takie jak zepsute mięso, brudna, mętna woda i wypadające zęby we śnie mają zwiastować same nieszczęścia, śmierć i choroby.

Takie sny także mają być uznawane za prorocze, dzięki którym dana osoba może przewidzieć jakieś nieszczęście. To symbole, które w życiu realnym budzą naszą odrazę, niesmak, strach, coś co ma alarmować człowieka, że może się tym zatruć lub zginąć.

Dlatego uznawane są za znaki zwiastujące nieszczęście.

Czy jednak w tym zjawisku jest jakieś logiczne uzasadnienie? Nauka nie do końca wyjaśnia to zjawisko, ale podaje się argument, że przewidywanie, a raczej, tworzenie różnych teoretycznych scenariuszy, to jedna z funkcji naszego mózgu.

Więc, czy czasem jeden ze scenariuszy jest zbiegiem okoliczności poprzedzającym przykre wydarzenie? Całkiem możliwe.

Kobieta "tą starszą" w związku. "Już czerstwa, zamieni ją na nowszy model". Magda Boczarska - "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas