Reklama

Reklama

Emerytki z OFE mogą liczyć na większe emerytury. Chodzi o ponowne przeliczenie

W Polsce kobiety, które ukończyły 60 lat, mogą przejść na emeryturę. Panie, które należały do Otwartego Funduszu Emerytalnego, po ukończeniu 65 roku życia mogą liczyć również na ponowne przeliczenie emerytury i ustalenie nowej wartości świadczenia. Czy w tym celu trzeba złożyć stosowne dokumenty?

Ponowne przeliczenie emerytury. Kogo dotyczy?

Panie, które po ukończeniu 60. roku życia zdecydowały się przejść na emeryturę, a wcześniej należały do Otwartego Funduszu Emerytalnego, mają prawo do świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz okresowej emerytury kapitałowej. Dlatego właśnie ich emerytura zostanie przeliczona dwa razy. Na ponowne przeliczenie kobiety mogą liczyć, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzn, a więc 65 lat. 

Przypomniała o tym Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

"Kobiety w naszym systemie emerytalnym zostały nieco inaczej potraktowane niż mężczyźni. Zawsze miały możliwość przejść na emeryturę wcześniej niż panowie. Nie wszystkie jednak  wiedzą, jakie korzyści daje im wcześniejsze członkostwo w OFE" - zaznaczyła Iwona Kowalska-Matis.

Co trzeba zrobić, aby ZUS ponownie przeliczył emeryturę?

Reklama

Czy panie, które należały do Otwartego Funduszu Emerytalnego, przeszły na emeryturę w wieku 60 lat, a teraz ukończyły 65 lat, muszą w jakiś specjalny sposób postarać się o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia? Rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis, odpowiadając na  to pytanie w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zaznacza, że istotny jest rok nabycia przez panie uprawnienia emerytalnego.

Kobiety, które nabyły prawa emerytalne po 1 października 2017 roku, nie muszą składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych żadnych dodatkowych wniosków. Ich świadczenie zostanie przeliczone automatycznie po ukończeniu przez nie 65 roku życia.

***
Zobacz również: 

Dodatkowe 200 zł do emerytury, ale tylko dla wybranej grupy!
Te osoby mogą mieć wyższą emeryturę. Wystarczy złożyć jeden wniosek
Dodatkowe 1300 zł dla seniorek. Sprawdź, czy ci się należy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci | emerytura | ZUS | PZU SA | OFE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy