GIS wydał ostrzeżenie publiczne. Wykryto szkodliwe substancje
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością oraz partii płatków żytnich. W obu przypadkach wykryto szkodliwe substancje. Produktów nie zaleca się używać oraz spożywać i już rozpoczęto wycofywanie ich z obrotu.

GIS wydał ostrzeżenie publiczne
Główny Inspektorat Sanitarny nadzoruje i kreuje działania w trosce o dobro i zdrowie publiczne. Do głównych zadań tego urzędu administracji rządowej należy przede wszystkim minimalizowanie skutków zdarzeń, które mają niekorzystny wpływ na życie Polaków. Dlatego też GIS za każdym razem informuje opinię publiczną o wykryciu w żywności substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla konsumentów. Komunikat mówiący o potencjalnym ryzyku zawiera szczegóły dotyczące produktu w tym jego nazwę i rodzaj, a także określa wykryte zagrożenie i wskazuje podjęte kroki.
Tym razem ostrzeżenie dotyczy łyżki kuchennej. "W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono niezgodność polegającą na migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych z wyrobu do kontaktu z żywnością określonego poniżej" - przekazał GIS.
Szczegóły produktu:
- Produkt: Łyżka kuchenna VALDINOX Mistrz w kuchni
- Numer partii: KZ/21/052
- Kod kreskowy: 5907508180836
- Dystrybutor: ALTOM Sp. z o.o. Sp. K., ul. Franklina Roosevelta 116A, 62-200 Gniezno
Poza tym wydano ostrzeżenie dotyczące płatków żytnich, w których stwierdzono wysoki poziom akryloamidu. "Na podstawie ocen ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić podwyższone ryzyko dla zdrowia konsumenta" - informuje GIS.
Szczegóły produktu:
- Produkt: Płatki żytnie, Lubella, 500 g
- Data minimalnej trwałości / Numer partii: 25.11.2023 L211253LG
- Data minimalnej trwałości / Numer partii: 26.11.2023 L211263LG
- Producent: MW Food Sp. z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice
Jakie podjęto kroki?
GIS informuje, że łyżka kuchenna jest obecnie wycofywana z obrotu, co monitorują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Procedura ta nastąpiła od razu po otrzymaniu informacji o wykrytej niezgodności. Ponadto firma zobowiązała się do przyjęcia ewentualnych zwrotów oraz ich utylizację.
Podobnie jest w przypadku płatków żytnich. Proces wycofywania produktu również został rozpoczęty. "Jednocześnie producent podkreśla, że "akryloamid powstaje podczas obróbki termicznej i jest spożywany codziennie przez ludzi na całym świecie. Dla akryloamidu nie ustanowiono dotychczas najwyższych dopuszczalnych poziomów" - przekazał GIS.
Pierwszorzędowe aminy aromatyczne wykazują szkodliwy wpływ na zdrowie i tak jak podkreślił Główny Inspektorat Sanitarny, nie powinny znajdować się w żywności. Są to substancje uznawane za rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze. Najczęściej badaniom polegającym na oznaczeniu ilości uwalnianych pierwszorzędowych amin aromatycznych podlegają wyroby kuchenne wykonane z poliamidu (nylonu), takie jak np. łyżki, widelce, łopatki, chochelki i ubijaki.
***