Reklama

Reklama

Imię, które oznacza "jaśniejącego szlachetnością". W Polsce nadal mało popularne

Chociaż imię Albert nie jest zbyt popularne w Polsce, od lat figuruje w rządowych spisach. Co roku kilkuset rodziców w Polsce decyduje się właśnie tak nazwać swoje nowonarodzone dziecko. Oryginalnie pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów, ale znane jest w naszym kraju od stuleci. Co oznacza? Kto jest patronem Alberta?

Pochodzenie imienia Albert - czy to polskie imię?

Albert nie jest polskim imieniem, to imię pochodzenia germańskiego, wywodzące się od określeń "adal", czyli rodziny szlacheckiej oraz "beraht", przymiotnika "jasny, błyszczący". Stąd też istnieje starodawna już co prawda wariacja Adalbert. W Polsce występowało także pod postacią Olbracht, najsłynniejszym przykładem jest nasz król Jan I Olbracht, którego matka wywodząca się z rodu Habsburgów, chciała upamiętnić postać swojego ojca, Albrechta II Habsburga.

Albert było także drugim imieniem św. Wojciecha, przez co w niektórych regionach Europy Zachodniej odpowiednikiem polskiego Wojciecha jest Albrecht, Adalbert lub właśnie Albert, choć dla nas imiona te brzmią zupełnie inaczej. 

Reklama

Czytaj więcej: W tym roku nadano to imię tylko dwa razy. Oznacza "wszystkowiedzący"

Imię Albert - co oznacza?

Jeśli ktoś zna już pochodzenie imienia Albert, może domyślić się, że oznacza ono "promieniejący" albo "błyszczący szlachetnością". W skrócie, szczególnie za naszą zachodnią granicą, oznaczało to po prostu kogoś, kto pochodzi ze szlacheckiego, zasłużonego rodu, bądź sam wsławił się szlachetną postawą. 

Albert - popularność w Polsce

Imię Albert nie jest zbyt popularne w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że nie używa się go w ogóle. W roku 2021 nazwano w ten sposób 202 chłopców (dodatkowo dwóch otrzymało hiszpańską wersję imienia, "Alberto"). Najwięcej w małopolskim, mazowieckim i pomorskim. Najmniej w świętokrzyskim i łódzkim.

Od kilku lat liczba ta utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Po 2010 co roku w Polsce mamy około 200 nowych Albertów. Według statystyk rządowych w pierwszej połowie 2022 na takie imię zdecydowało się 45 rodziców.

Czytaj więcej: Imię, które bije na Śląsku rekordy popularności. Oznacza "niezwyciężona"

Albert - patron

Patronem osób o imieniu Albert jest Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako Brat Albert lub św. Albert. Polski zakonnik, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, malarz i działacz społeczny, który zapisał się w historii, pomagając ubogim i bezdomnym. 

Albert - imieniny

Albert obchodzi imieniny 8 stycznia, 25 stycznia, 18 lutego, 11 maja, 17 czerwca, 7 sierpnia, 24 sierpnia, 5 września, 14 września, 15 listopada, 21 listopada, 24 listopada.

Czytaj więcej: Było hitem w PRL-u, wraca w wielkim stylu. Rodzice znów nadają to imię

Albert - zdrobnienia

Zdrobnienia od imienia Albert to: 

 • Albercik
 • Albercio
 • Albertuś
 • Albertuni
 • Albertusio
 • Alek
 • Alcio
 • Alik
 • Bercik
 • Bercio
 • Bert

Albert - numerologia 

Jak to bywa w świecie numerologii, sprawa liczby przypisanej do imienia Albert nie jest jednoznaczna. W zależności od źródła jest to 4 lub 8.

Osoby te charakteryzują się pracowitością i dyscypliną. Są raczej praktyczne oraz zaradne. Z drugiej strony mogą odznaczać się energią, temperamentem i otwartym podejściem do życia. Ich cechami są: ambicja, upór oraz dążenie do celu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Albert II | Jan Olbracht | znaczenie imion

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy