Reklama

Reklama

Islandia najspokojniejszym miejscem świata. Na którym miejscu jest Polska?

Ostatnie miesiące dobitnie pokazały nam jak ważną, a zarazem chwiejną wartością jest spokój. Gdy odczuwamy skutki wojny i widzimy narastające niepokoje społeczne trudno o poczucie bezpieczeństwa. Są jednak kraje, które mogą poszczycić się bardzo wysokim wskaźnikiem spokoju.

Według danych opublikowanych w raporcie Global Peace Index przygotowanym przez Instytut Gospodarki i Pokoju na czele najbardziej spokojnych krajów na świecie znalazła się Islandia. W pierwszej trójce zestawienia towarzyszą jej Nowa Zelandia i Irlandia. Polska uplasowała się na 25. miejscu rankingu.

Islandia - najspokojniejsze miejsce świata od 2008 roku

Już po raz 16. Instytut Gospodarki i Pokoju przygotował raport, który określa, które kraje mogą poszczycić się mianem tych najspokojniejszych. Jest to najbardziej miarodajny i szczegółowy raport, który poddaje analizie 163 kraje, każdy badany pod kątem 23 wskaźników podzielonych na trzy główne kategorie: bezpieczeństwo społeczne, stopień napięć wewnętrznych i zewnętrznych oraz militaryzacja państwa.

Reklama

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, na szczycie zestawienia znalazła się Islandia, która tę zaszczytną pierwszą pozycję i tytuł najspokojniejszego kraju dzierży od 2008 roku. Tuż za Islandią na drugiej i trzeciej pozycji znalazły się Nowa Zelandia i Irlandia. Pierwszą piątkę rankingu zamykają Dania i Austria.

Polska na 25. miejscu. Wyprzedzamy m.in. Szwecję, Austrię i Włochy!

Zaszczytnym miejscem w pierwszej dziesiątce mogą cieszyć się również mieszkańcy takich krajów jak Portugalia, Słowenia, Czechy i zamykających pierwszą dziesiątkę Singapuru i Japonii. Wysokim wskaźnikiem może poszczycić się również Polska, która w tym roku znalazła się na pozycji 25. wyprzedzając takie kraje, jak Szwecja, Australia, Hiszpania czy Włochy.

Jeśli natomiast spojrzymy na sam dół zestawienia, to niezmiennie od pięciu lat najgorzej wypada Afganistan, a następnie Jemen, Syria, Rosja i Sudan Południowy. Raport zauważa również, że ogólny poziom globalnego poczucia bezpieczeństwa pogorszył się w tym roku o 0,3 procent.

PAP Life

500+ dla seniorów. Kto może ubiegać się o pieniądze?

QUIZ: Jak dobrze znasz mapę Europy? Rozpoznaj kraj po konturach! 

"Ludzie będą ropieć". Przerażająca wizja Jackowskiego!

INTERIA.PL/ PAP Life
Dowiedz się więcej na temat: Islandia | kraj | wakacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy