Jak sprawdzić, ile odłożyłeś na emeryturę? Zrobisz to w kilka minut
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to program skierowany do osób szukających sposobu na długoterminowe oszczędzanie pieniędzy. Jak sprawdzić ile udało nam się już zgromadzić na naszym koncie? Stan oszczędności można bez przeszkód monitorować przez internet. Oto co należy zrobić.
Spis treści:
Co to jest PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są elementem systemu emerytalnego, dając pracownikowi możliwość długoterminowego oszczędzania na emeryturę przy wsparciu pracodawcy oraz państwa.
Z systemu skorzystać może każda osoba, która ukończyła 18. rok życia, a jednocześnie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnego i rentowemu z tytułu wykonywanej pracy zawodowej oraz jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, mianowania, wyboru, powołania.
Z PPK nie mogą jednak skorzystać rolnicy oraz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przedsiębiorcy.
Jak zalogować się na swoje konto PPK?
Jak sprawdzić jaką kwotę udało nam się zaoszczędzić w PPK? Pracownicze Plany Kapitałowe umożliwiają bieżącą kontrolę oraz weryfikację zgromadzonych na naszym koncie oszczędności. Chcąc sprawdzić stan swojego konta wystarczy zalogować się na indywidualny profil w serwisie MojePPK. Tam bez przeszkód znajdziemy informacje dotyczące wpłat oraz bieżący stan konta.
Jak zalogować się do PPK? Każdy uczestnik programu ma w tym przypadku dwie możliwości. Zalogowanie się do serwisu możliwe jest za pomogą profilu zaufanego lub specjalnego konta, założonego na stronie mojePPK.pl.
Skąd wziąć login do PPK?
Każda osoba, która zdecyduje się na oszczędzanie w PPK, powinna otrzymać tzw. pakiet powitalny, którym są dane do pierwszego logowania się na rachunku. W momencie, kiedy pracodawca podał nasz adres e-mail, dane powinny przyjść na naszą skrzynkę mailową.
"Jeśli został wskazany tylko adres zamieszkania - pakiet powitalny powinien dotrzeć pocztą. Jeśli jesteś uczestnikiem PPK powyżej miesiąca, a nie otrzymałeś jeszcze danych do aplikacji, skontaktuj się z osobą, odpowiedzialną w Twojej firmie za obsługę programu lub zadzwoń do instytucji finansowej, obsługującej PPK w Twojej firmie" - czytamy na stronie mojePPK.pl.
Zobacz również: Jaka emerytura po 30 latach pracy? Zobacz, ile możesz dostać
Jak wyciągnąć pieniądze z PPK?
Każdy uczestnik PPK, który nie ukończył 60. roku życia może wycofać środki ze swojego rachunku PPK, a więc dokonać ich zwrotu w każdej chwili. Jeśli chce skorzystać z tej możliwości musi jednak wycofać z danego rachunku PPK wszystkie środki.
Wypłacenie środków wiąże się jednak z uszczupleniem zgromadzonej kwoty. Instytucja finansowa przed przekazaniem uczestnikowi PPK jego oszczędności potrąci uprzednio: 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę oraz kwotę odpowiadającą środkom z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych, a także 19 proc. podatek od zysków kapitałowych, pochodzących ze środków zwracanych uczestnikowi.