Jak zaplanować wolne w 2025 roku? Oto najlepsze dni na na "małe wakacje"

Rok 2025 będzie bardzo korzystny dla osób, które wykorzystując ustawowo dni wolne od pracy z uwagi na święta państwowe i kościelne, wezmą kilka dni urlopu, dzięki czemu kilkukrotnie zyskają "małe wakacje". Jak układa się kalendarz na 2025 rok i kiedy planować wolne?

Jak pod względem urlopu zaplanować 2025 rok?
Jak pod względem urlopu zaplanować 2025 rok?123RF/PICSEL

Dni wolne w 2025 roku z uwagi na święta

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2025 roku, z uwagi na święta państwowe i kościelne, układa się wyjątkowo korzystnie w kontekście wypoczynku. Wykorzystując wspomniane dni ustawowo wolne od pracy, uwzględniając weekendy i kilka dni urlopu, z powodzeniem możemy zaplanować dłuższą przerwę od pracy.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku to:

  • 1 stycznia  (środa) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia  (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
  • 20 kwietnia  (niedziela) - Wielkanoc
  • 21 kwietnia  (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja  (czwartek) - Święto Pracy
  • 3 maja  (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 8 czerwca  (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 19 czerwca  (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia  (piątek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada  (sobota) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada  (wtorek) - Święto Niepodległości
  • 24 grudnia  (środa) - Wigilia Bożego Narodzenia
  • 25 grudnia  (czwartek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
  • 26 grudnia  (piątek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)

W związku z powyższym w 2025 r. czeka nas 14 dni wolnych od pracy z uwagi na święta. Dwa święta państwowe przypadają na sobotę, mianowicie 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 1 listopada (Wszystkich Świętych). Oznacza to, że na podstawie art. 130 §2 Kodeksu Pracy w 2025 roku pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dni wolne za święta przypadające w sobotę. Za dzień ustawowo wolny od pracy wypadający w niedzielę nie przysługuje dodatkowy dzień wolnego.

"Długi weekend" już w styczniu

1 stycznia, czyli Nowy Rok przypada w 2025 r. na środę. Z kolei 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy z uwagi na święto Trzech Króli. Jeśli weźmiemy urlop 2 i 3 stycznia, to biorąc pod uwagę Nowy Rok, weekend oraz Trzech Króli, możemy cieszyć się z 6 dni wolnych.

Wielkanoc i majówka - jak planować?

Przełom kwietnia i maja to kolejna okazja do zaplanowania sobie "małych wakacji". Niedziela Wielkanocna będzie obchodzona 20 kwietnia, natomiast na dzień wolny możemy liczyć również 21 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny.

Pierwszomajowe Święto Pracy wypada w czwartek, a trzeciomajowe Święto Konstytucji - w sobotę (przez co pracodawca zobowiązany jest do wyznaczenia dnia wolnego za święto przypadające w sobotę). Jeśli podczas majówki weźmiemy jeden dzień urlopu w piątek 2 maja, zyskamy 4 dni wolnego. Natomiast 7-dniowy wypoczynek czeka nas w momencie, jeśli złożymy wniosek o urlop w dniach 28-30 kwietnia i 2 maja.

W 2025 r. możemy liczyć na 14 dni, które są ustawowo wolne od pracy
W 2025 r. możemy liczyć na 14 dni, które są ustawowo wolne od pracy123RF/PICSEL

Jak wydłużyć weekend w czerwcu i w sierpniu?

Długi weekend możemy sobie zaserwować również w czerwcu. W czwartek 19 czerwca z uwagi na Boże Ciało nie idziemy do pracy. Zatem biorąc urlop 20 czerwca w piątek, zyskujemy z weekendem aż 4 dni wolnego.

15 sierpnia 2025 roku to święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zatem ustawowo dzień wolny od pracy. I tym razem mamy dobrą wiadomość, ponieważ 15 sierpnia 2025 r. przypada w piątek.

Wolne dni od pracy na jesień 2025 roku

W 2025 r. Wszystkich Świętych przypada na sobotę, dzięki czemu otrzymamy od pracodawcy dzień wolny za święto w sobotę właśnie. Z kolei we wtorek 11 listopada będziemy świętować Dzień Niepodległości. W tym przypadku, jeśli zgłosimy się po urlop 10 listopada, nasz weekend wydłuży się do 4 dni.

Boże Narodzenie w 2025 roku. Kiedy możemy liczyć na dni wolne?

Wigilia w 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy, zatem 24 grudnia w środę nie musimy iść do pracy. Dodając do tego pierwszy i drugi dzień świąt, czyli 25 i 26 grudnia (czwartek i piątek) oraz weekend, zyskujemy aż 5 dni wolnego z rzędu. Natomiast biorąc dwa dni urlopu (22 i 23 grudnia) cieszymy się tygodniem wolnego.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas