Jaki fragment Pisma Świętego czyta się w Wigilię? To nie może być przypadek

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Według tradycji dawniej na Wigilii Bożego Narodzenia czytano Pismo Święte. Z czasem ten zwyczaj został zapomniany i wyparty. O wiele chętniej praktykowana jest wspólna modlitwa czy śpiewanie kolęd. Chcesz powrócić do tego rytuału? Wyjaśniamy, który fragment Pisma Świętego czyta się w Wigilię i kiedy dokładnie ją przeczytać.

Przed rozpoczęciem wieczerzy Wigilijnej należy odczytać fragment Biblii
Przed rozpoczęciem wieczerzy Wigilijnej należy odczytać fragment Biblii123RF/PICSEL

Jaki fragment Pisma Świętego czyta się w Wigilię?

Czytanie Pisma Świętego podczas wieczerzy Wigilijnej to tradycja, która jest wciąż kultywowana przez niektóre wierzące rodziny. Dawniej była ona wspólnie słuchana w każdym domu, jednak z czasem zaprzestano tego. Przez to obecnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy, który fragment Pisma Świętego należy czytać w Wigilię.

Wybrana część Biblii nie może być przypadkowa. W Wigilię należy przeczytać fragment Ewangelii św. Łukasza. Konkretnie chodzi o początek drugiego rozdziału od 1 do 14 wersu (Łk 2, 1-14). Fragment ten zawarty jest w Nowym Testamencie. Traktuje on o narodzinach Jezusa Chrystusa i towarzyszącym temu okolicznościach.

Kiedy czytać Pismo Święte w Wigilię?

Ewangelia św. Łukasza z Pisma Świętego w Wigilię powinna zostać przeczytana po odbyciu wspólnej modlitwy "Ojcze Nasz" oraz "Zdrowaś Mario".  Następnie zgodnie z obyczajami Biblię czyta najstarszy członek rodziny, a inni uważnie słuchają. Niektóre rodziny mają za to tradycję, gdzie to zaszczyt czytania przypada najmłodszemu spośród zebranych, który potrafi czytać.

Po przeczytaniu Ewangelii lektor powinien powiedzieć "Oto słowo Boże", a inni odpowiadają mu “Bogu niech będą dzięki". Po tych słowach odśpiewywana jest kolęda “Bóg się rodzi". Na sam koniec obrzędów rozpoczynających Wigilię zebrani wzajemnie dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia na następny rok. Dopiero po tym można usiąść wspólnie do wieczerzy.

Świąteczny savoir vivre, czyli jak zachować się podczas rodzinnych spotkańINTERIA.PL