Jaki fragment Pisma Świętego czyta się w Wigilię? To nie może być przypadek

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Według tradycji dawniej na Wigilii Bożego Narodzenia czytano Pismo Święte. Z czasem ten zwyczaj został zapomniany i wyparty. O wiele chętniej praktykowana jest wspólna modlitwa czy śpiewanie kolęd. Chcesz powrócić do tego rytuału? Wyjaśniamy, który fragment Pisma Świętego czyta się w Wigilię i kiedy dokładnie ją przeczytać.

Przed rozpoczęciem wieczerzy Wigilijnej należy odczytać fragment Biblii
Przed rozpoczęciem wieczerzy Wigilijnej należy odczytać fragment Biblii123RF/PICSEL

Jaki fragment Pisma Świętego czyta się w Wigilię?

Czytanie Pisma Świętego podczas wieczerzy Wigilijnej to tradycja, która jest wciąż kultywowana przez niektóre wierzące rodziny. Dawniej była ona wspólnie słuchana w każdym domu, jednak z czasem zaprzestano tego. Przez to obecnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy, który fragment Pisma Świętego należy czytać w Wigilię.

Wybrana część Biblii nie może być przypadkowa. W Wigilię należy przeczytać fragment Ewangelii św. Łukasza. Konkretnie chodzi o początek drugiego rozdziału od 1 do 14 wersu (Łk 2, 1-14). Fragment ten zawarty jest w Nowym Testamencie. Traktuje on o narodzinach Jezusa Chrystusa i towarzyszącym temu okolicznościach.

Kiedy czytać Pismo Święte w Wigilię?

Ewangelia św. Łukasza z Pisma Świętego w Wigilię powinna zostać przeczytana po odbyciu wspólnej modlitwy "Ojcze Nasz" oraz "Zdrowaś Mario".  Następnie zgodnie z obyczajami Biblię czyta najstarszy członek rodziny, a inni uważnie słuchają. Niektóre rodziny mają za to tradycję, gdzie to zaszczyt czytania przypada najmłodszemu spośród zebranych, który potrafi czytać.

Po przeczytaniu Ewangelii lektor powinien powiedzieć "Oto słowo Boże", a inni odpowiadają mu “Bogu niech będą dzięki". Po tych słowach odśpiewywana jest kolęda “Bóg się rodzi". Na sam koniec obrzędów rozpoczynających Wigilię zebrani wzajemnie dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia na następny rok. Dopiero po tym można usiąść wspólnie do wieczerzy.

Świąteczny savoir vivre, czyli jak zachować się podczas rodzinnych spotkańINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas