Jakie wykształcenie posiada nowa szefowa resortu edukacji?

W środę 13 grudnia br. roku Prezydent RP Andrzej Duda powołał Barbarę Nowacką na urząd Ministry Edukacji w rządzie premiera Donalda Tuska. Co wiemy o nowej szefowej resortu? Jakie posiada wykształcenie i doświadczenie zawodowe?

Barbara Nowacka została szefową Ministerstwa Edukacji
Barbara Nowacka została szefową Ministerstwa EdukacjiAndrzej Iwanczuki/REPORTEREast News

Czym zajmuje się Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada za prowadzenie polityki państwa w obszarze oświaty i wychowania oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Resort realizuje zadania związane z przygotowywaniem strategicznych rozwiązań, rozwojem i finansowaniem:

  • przedszkoli,
  • szkół podstawowych, ponadpodstawowych, specjalnych i policealnych,
  • polskich szkół za granicą,
  • uczelni,
  • instytutów badawczych, instytutów naukowych.

"Tworzymy i realizujemy programy edukacyjne oraz naukowe dostosowane do wyzwań współczesnego świata i zmieniającej się rzeczywistości. Naszym celem jest budowanie nowoczesnej szkoły, rozwijanie kompetencji przyszłości oraz zapewnienie wszystkim uczniom równego dostępu do edukacji wysokiej jakości" - czytamy na stronie ministerstwa.

Kim jest Barbara Nowacka?

Barbara Nowacka
Barbara NowackaWojciech Olkusnik/East NewsEast News

Barbara Nowacka urodziła się 10 maja 1975 r. w Warszawie i jest córką Izabeli Jurgi-Nowackiej i Jerzego Nowackiego.

Z oficjalnych informacji zamieszczonych na stronie ministerstwa możemy dowiedzieć się, że Barbara Nowacka z wykształcenia jest informatyczką, ale ukończyła również studia z zakresu zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.

Nowa Ministra Edukacji w latach 2004-2009 pełniła funkcję dyrektorki marketingu, a od 2009 do 2019 roku była kanclerką Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Barbara Nowacka jest również przewodniczącą partii Inicjatywa Polska, która od 2018 r. współtworzy Koalicję Obywatelską i posłanką na Sejm RP IX i X kadencji wybraną w okręgu gdyńsko-słupskim. W IX kadencji Sejmu pracowała między innymi w Komisji Edukacji i Młodzieży oraz była wiceprzewodnicząca Podkomisji ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowa ministra jest także wiceprezeską Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Pracowała jako wolontariuszka w Telefonie Zaufania dla Kobiet założonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Nowacka to również Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.

Barbara Nowacka dwukrotnie przewodniczyła Obywatelskiemu Komitetowi Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety" liberalizującej ustawę antyaborcyjną. Była również członkinią Obywatelskiego Komitetu "Tak dla in vitro". Jest współtwórczynią Campusu Polska Przyszłości -  festiwalu społeczno-politycznego dla młodych aktywistów.

Barbara Nowacka w 2016 r. znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers "Foreign Policy", a w roku 2017 otrzymała wraz z komitetem "Ratujmy Kobiety" międzynarodową nagrodę "Dla wolności kobiet" im. Simone de Beauvoir. W 2020 roku została uhonorowana francuskim odznaczeniem Narodowy Order Zasługi - czwartym odznaczeniem w hierarchii starszeństwa państwa - informuje MEiN.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas