Reklama

Reklama

Jemiołuszki "dały w szyję"? Zdjęcie stało się hitem sieci

Media społecznościowe obiegło zdjęcie leżących na chodniku jemiołuszek. Fotografia zrobiła furorę w sieci – twierdzono, że ptaki nie są martwe, a „dały w szyję”. Na ich stan miało wpłynąć zjedzenie sfermentowanych jagód jarzębiny. Informację tę zdementowało Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne. - Ptaki z wiralowego zdjęcia to najprawdopodobniej ofiary uderzenia w przeszkodę - informują ornitolodzy.

Na Twitterze ukazało się zdjęcie nieruchomo leżących na chodniku jemiołuszek. Internauci zastanawiali się, czy ptaki są martwe czy też "pijane". Ostatecznie, informację zdementowało Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne. Ale po kolei.

Jemiołuszki "dały w szyję". Zdjęcie stało się hitem sieci

Najpierw było tak. Jemiołuszki "dały w szyję"? Miały spróbować sfermentowanych jagód jarzębiny, co doprowadziło je do takiego stanu.

- Jakby co, to są to pijane jemiołuszki. Zjadają sfermentowane jagody jarzębiny i się upijają. Warto zabrać je z chodnika, a w najlepszym razie umieścić gdzieś w ciepłym miejscu aż do wytrzeźwienia i wypuścić. Zabrać z chodnika. Rowery i hulajnogi są mordercze - napisał użytkownik Twittera.

Reklama

Zdjęcie szybko stało się hitem sieci. "Serio? Ale wariaty", "Gdzie rosną te sfermentowane jagody?", "Wiedzą co dobre", "Może trzeba je na izbę wytrzeźwień odstawić" - komentowali żartobliwie internauci.

Zobacz również: Był najdroższym prezentem ślubnym, zostały tylko ruiny. Wyspa skrywa pewien sekret

"Pijane" ptaki - co trzeba zrobić?

Jemiołuszki - podobnie jak wiele innych ptaków, zimą lubią zjadać sfermentowane owoce jarzębiny czy ostrokrzewu. Alkohol powstaje w nich podczas pierwszych mrozów. 

To właśnie wtedy rozkładowi do cukrów prostych ulega skrobia. Z kolei gdy nadchodzi odwilż, do owoców mogą się przedostawać  zarodniki drożdży, które wzmacniają fermentację.

Zobacz również: 

Śmieci w przymierzalniach to dopiero początek. Sprzedawca zdradza, co robią klienci

Jest najdroższą artystką na świecie. Żyje i maluje w szpitalu psychiatrycznym

"Pijane" ptaki wcale nie... pijane

Ostatecznie okazuje się, że to nie do końca tak z "pijanymi jemiołuszkami". Głos w sprawie zabrało Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne.

- Tak, niektóre gatunki ptaków (np. szpaki, jemiołuszki, jemiołuszki cedrowe) mogą wraz z fermentującymi owocami zjadać alkohol, ale potrafią go metabolizowac i na pewno nie upijają się "w trupa" - poinformowali na Facebooku.

- Ptaki z wiralowego zdjecia to najprawdopodobniej ofiary uderzenia w przeszkodę - ptaki leżą blisko siebie, co jest typowe gdy lecące stado uderza np. w szybę. Mogło - ale nie musiało! - się do tego dołożyć lekkie alkoholowe oszołomienie, ale również wybuch fajerwerku, petardy, lub jakiekolwiek inne spłoszenie - podkreślają.

- Ptaki leżące nieruchomo, jak jemiołuszki na zdjęciu, o ile żyją wymagają reakcji - zabezpieczenia i przeniesienia w bezpieczne miejsce oraz szybkiej i fachowej pomocy w ośrodkach rehabilitacji dla dzikich zwierząt - dodali w komunikacie.

Jemiołuszka - wygląd, cechy charakterystyczne

Jemiołuszka to pastelowo ubarwiony ptak wielkości szpaka. Ma zaostrzone skrzydła i krótki ogon. Łatwo rozpoznać go po charakterystycznym, szarobrązowym upierzeniu z czubem. Na jego skrzydłach widnieją białe paseczki, a końcówka ogona jest żółta.

W okresie przelotów "odwiedza" polskie miasta w dużych stadach. Jemiołuszkę często można spotkać w trakcie żerowania na jemiole i jarzębinie. Łatwo poznać ją po dźwięcznym, świergolącym głosie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hit sieci | ptaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy