Jemiołuszki "dały w szyję"? Zdjęcie stało się hitem sieci
Media społecznościowe obiegło zdjęcie leżących na chodniku jemiołuszek. Fotografia zrobiła furorę w sieci – twierdzono, że ptaki nie są martwe, a „dały w szyję”. Na ich stan miało wpłynąć zjedzenie sfermentowanych jagód jarzębiny. Informację tę zdementowało Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne. - Ptaki z wiralowego zdjęcia to najprawdopodobniej ofiary uderzenia w przeszkodę - informują ornitolodzy.
Spis treści:
Na Twitterze ukazało się zdjęcie nieruchomo leżących na chodniku jemiołuszek. Internauci zastanawiali się, czy ptaki są martwe czy też "pijane". Ostatecznie, informację zdementowało Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne. Ale po kolei.
Jemiołuszki "dały w szyję". Zdjęcie stało się hitem sieci
Najpierw było tak. Jemiołuszki "dały w szyję"? Miały spróbować sfermentowanych jagód jarzębiny, co doprowadziło je do takiego stanu.
- Jakby co, to są to pijane jemiołuszki. Zjadają sfermentowane jagody jarzębiny i się upijają. Warto zabrać je z chodnika, a w najlepszym razie umieścić gdzieś w ciepłym miejscu aż do wytrzeźwienia i wypuścić. Zabrać z chodnika. Rowery i hulajnogi są mordercze - napisał użytkownik Twittera.
Zdjęcie szybko stało się hitem sieci. "Serio? Ale wariaty", "Gdzie rosną te sfermentowane jagody?", "Wiedzą co dobre", "Może trzeba je na izbę wytrzeźwień odstawić" - komentowali żartobliwie internauci.
"Pijane" ptaki - co trzeba zrobić?
Jemiołuszki - podobnie jak wiele innych ptaków, zimą lubią zjadać sfermentowane owoce jarzębiny czy ostrokrzewu. Alkohol powstaje w nich podczas pierwszych mrozów.
To właśnie wtedy rozkładowi do cukrów prostych ulega skrobia. Z kolei gdy nadchodzi odwilż, do owoców mogą się przedostawać zarodniki drożdży, które wzmacniają fermentację.
Zobacz również:
"Pijane" ptaki wcale nie... pijane
Ostatecznie okazuje się, że to nie do końca tak z "pijanymi jemiołuszkami". Głos w sprawie zabrało Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne.
- Tak, niektóre gatunki ptaków (np. szpaki, jemiołuszki, jemiołuszki cedrowe) mogą wraz z fermentującymi owocami zjadać alkohol, ale potrafią go metabolizowac i na pewno nie upijają się "w trupa" - poinformowali na Facebooku.
- Ptaki z wiralowego zdjecia to najprawdopodobniej ofiary uderzenia w przeszkodę - ptaki leżą blisko siebie, co jest typowe gdy lecące stado uderza np. w szybę. Mogło - ale nie musiało! - się do tego dołożyć lekkie alkoholowe oszołomienie, ale również wybuch fajerwerku, petardy, lub jakiekolwiek inne spłoszenie - podkreślają.
- Ptaki leżące nieruchomo, jak jemiołuszki na zdjęciu, o ile żyją wymagają reakcji - zabezpieczenia i przeniesienia w bezpieczne miejsce oraz szybkiej i fachowej pomocy w ośrodkach rehabilitacji dla dzikich zwierząt - dodali w komunikacie.
Jemiołuszka - wygląd, cechy charakterystyczne
Jemiołuszka to pastelowo ubarwiony ptak wielkości szpaka. Ma zaostrzone skrzydła i krótki ogon. Łatwo rozpoznać go po charakterystycznym, szarobrązowym upierzeniu z czubem. Na jego skrzydłach widnieją białe paseczki, a końcówka ogona jest żółta.
W okresie przelotów "odwiedza" polskie miasta w dużych stadach. Jemiołuszkę często można spotkać w trakcie żerowania na jemiole i jarzębinie. Łatwo poznać ją po dźwięcznym, świergolącym głosie.
***