Kobiety o tym imieniu są jak koty. Nadaje się je w Polsce niespełna dwa tysiące razy w roku
Pochodzenie tego imienia owiane jest tajemnicą. Eksperci od lat spierają się, z jakiego języka pochodzi. Jednak niezależnie od źródłosłowu, we wszystkich słownikach oznacza to samo: białą i jasną. Rodzice, którzy zastanawiają się jak nazwać córkę i interesują ich niespotykane imiona dla dziewczynek, z pewnością powinni rozważyć Blankę.
Spis treści:
Co oznacza imię Blanka?
Pochodzenie imienia Blanka nie jest jednoznaczne. Mówi się, że może być to spolszczona wersja francuskiej Blanche, bądź może ono wywodzić się z języka starogermańskiego. Co oznacza imię Blanka? Z języka francuskiego słowa: “blanche" lub “blanc" tłumaczy się jako “biały". Inne teorie mówią, że źródłosłowu imienia należy szukać w starogermańskim, gdzie “blankus", “blanchus" oznacza “biały", “jasny". Imię “Biała" można znaleźć także w języku włoskim, wówczas wymawia się je jako “Bianca" i bywa spolszczane do “Bianki".
Zobacz również: Jakie imiona przynoszą szczęście?
Zdrobnienia imienia Blanka
Zdrobnienia imienia Blanka występują rzadko i do dorosłych kobiet większość osób zwraca się po prostu pełną wersją imienia. Jednak dla małych dziewczynek rodzice często poszukują form bardziej pieszczotliwych. Dlatego można spotkać zdrobnienia imienia Blanka takie jak: Bluś i Blusia, Blaneczka, Blanusia, Blana, Blanuś, Blancia.
Tylko dwa tysiące młodych Polek nosi to imię
Niespotykane imiona dla dziewczynek? W tej kategorii z pewnością może znaleźć się Blanka — w 2022 r. jedynie 1853 osoby otrzymały to miano. Imię Blanka nie jest na tyle ekstrawaganckie, by nosiły je 2 czy 3 dziewczynki, ale z drugiej strony nie jest też tak popularne jak Zofia — to imię w 2022 r. otrzymało 5714 dziewczynek, czy Zuzanna, których liczba w 2022 r. zwiększyła się o 5558 osób. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z rejestru PESEL wynika, że w Polsce mieszka 24233 kobiet o imieniu Blanka. Rodzice, których interesują niespotykane imiona dla dziewczynek, powinni rozważyć tę opcję.
Zobacz również: Mężczyźni o tych imionach mogą być najgorszymi partnerami
Jaka jest Blanka?
Zobacz również:
Dziewczynki noszące imię Blanka to numerologiczne piątki. Z natury są niezależne i pełne wiary we własne siły, dlatego podobnie jak koty — chadzają własnymi ścieżkami już od najmłodszych lat. Ich głowy wypełnione są pomysłami, które podsuwa im nieograniczona wyobraźnia. Bogaty świat wewnętrzny sprawia, że Blanka chętnie do niego wraca i może być postrzegana jako introwertyczka oraz bujająca w obłokach osoba. Jednocześnie dziewczynki o tym imieniu są niezwykle towarzyskie i lubiane przez otoczenie — szczególnie męską jego część. "Biała" lubi flirtować i uwodzić mężczyzn — to oni są jej zdobyczą, a nie na odwrót. Na partnera kobieta ta poszuka stabilnego finansowo, najlepiej majętnego mężczyzny, który będzie spełniał jej zachcianki. Blanki doskonale sprawdzają się w zawodach artystycznych i kreatywnych, cierpią natomiast w pracy, gdzie panuje rutyna i ograniczają je regulaminy. Dziewczynki o tym imieniu są żywiołowe, ale też miewają zmienne nastroje.
Imieniny Blanki
Blanka może świętować swe imieniny: 7 października i 1 grudnia.
Święta patronka
Choć Blankę można uznać za niespotykane imię dla dziewczynki (albo może raczej rzadko spotykane), to jednak ma ona swoją patronkę, jest nią Blanka Kastylijska, która od 1223 roku była królową Francji i żoną Ludwika VIII Lwa. Kobieta miała czternaścioro dzieci, z czego sześcioro zmarło w okresie dzieciństwa. Te, które przeżyły, wychowała na pobożnych ludzi. Podobnie jak matka przez całe życie gorliwie czcili oni Boga, o czym świadczy późniejszy przydomek jej najstarszego syna, króla Francji — Ludwika IX Świętego.
Po śmierci męża w 1226 roku Blanka została regentką w zastępstwie niepełnoletniego następcy tronu. Zasłynęła zdolnościami politycznymi i przywódczymi, które sprawiły, że sprawowała we Francji faktyczne rządy. Udało jej się utrzymać wszystkie ziemie królestwa, pomimo zakusów sąsiadów i wyciszyć opozycyjne w stosunku do niej głosy. W 1236 roku oddała koronę w ręce Ludwika, ale ponownie została regentką w 1248 r. kiedy syn wyruszył na krucjatę do Ziemi Świętej. Zmarła w 1252 roku. Przez całe życie łożyła na Zakon Cystersów oraz zakony żebracze, a szczególnie dominikanów. Wspomnienie Blnaki Kastylijskiej kościół obchodzi 1 grudnia.
Zobacz również: Najbardziej nietypowe imiona nadane dzieciom w 2022 roku. Wyobraźnia rodziców zaskakuje