Reklama

Reklama

Kobiety otrzymają trzydniowy urlop menstruacyjny. Decyzja wkrótce

Kobiety cierpiące z powodu bólów menstruacyjnych będą mogły skorzystać z trzydniowego urlopu menstruacyjnego. Hiszpania ma stać się pierwszym krajem Zachodu, który wprowadzi takie przepisy. Do tej pory urlopy menstruacyjne przyznawane są w Japonii, Korei Południowej, Indonezji i Zambii.

Już w przyszłym tygodniu rząd Hiszpanii ma przyjąć nowe zalecenia w zakresie ochrony zdrowia. Pakiet środków, które będą gwarantować zdrowie menstruacyjne i odzyskanie zdrowia reprodukcyjnego ma obejmować przyznanie kobietom trzydniowego "urlopu menstruacyjnego" w każdym miesiącu. To jednak nie koniec.

Zobacz również: Ważna zmiana w ZUS. Pamiętaj przed wizytą w urzędzie

Obniżone ceny tamponów i podpasek

Wśród zaleceń znajduje się również to, zgodnie z którym cena tamponów sprzedawanych w hiszpańskich supermarketach zostanie obniżona o podatek VAT. Co więcej, szkoły będą musiały zapewnić dziewczynkom środki higieniczne.

Reklama

Zniesiony zostanie także wymóg uzyskania przez 16- i 17-latki zgody rodziców na aborcję. Ma to pomóc w poprawie zdrowia reprodukcyjnego. Poza tym pakiet przewiduje też przyznanie urlopu osobom, które dokonały aborcji.

Zobacz również: Bije na głowę Chorwację. To tu w tym roku Polacy pojadą na wakacje

Urlop menstruacyjny dla kobiet

"Jedna na cztery kobiety nie może wybrać produktów higieny osobistej, które chce kupić, z powodów finansowych. Dlatego proponujemy, aby można je było wydawać bezpłatnie w ośrodkach szkołach i zakładach" - dodała.

Kobiety w Hiszpanii otrzymają dodatkowo trzy dni urlopu menstruacyjnego. Każdego miesiąca wiele kobiet cierpi bowiem z powodu silnych bólów menstruacyjnych, które z najgorszych przypadkach mogą być wyniszczające. "Nie mówimy tu o lekkim dyskomforcie, ale o poważnych objawach, takich jak biegunka, silne bóle głowy, gorączka" - powiedziała Rodríguez.

Tym samym Hiszpania będzie pierwszym krajem Zachodu, który wprowadzi taką możliwość. W Polsce o prawo do urlopu menstruacyjnego walczą Akcja Menstruacyjna i Ogólnopolski Strajk Kobiet. Trwają prace nad projektem.

Zobacz również: Ważna zmiana w 500 plus. Oto, co czeka rodziców 1 czerwca

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: urlop menstruacyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy