Reklama

Kontrolerzy wejdą do polskich domów? Sprawa dotyczy konkretnej grupy

Praca zdalna, która zyskała popularność podczas pandemii, to model, na który decyduje się coraz większa grupa zarówno pracodawców jak i pracowników. Wiele wskazuje jednak na to, że może się to zmienić, szczególnie jeśli pracodawcy będą zmuszeni do przeprowadzania regularnych kontroli w domach swoich pracowników.

Od dwóch lat trwają w Polsce prace nad nowelizacją przepisów, która umożliwi pracodawcom stałe stosowanie pracy zdalnej, nie tylko w czasie pandemii. Dotychczas projekt ten przewidywał, że firma sama może sporządzić "uniwersalną ocenę ryzyka zawodowego dla poszczególnych grup stanowisk pracy zdalnej" i pracodawcy nie musieli przygotowywać odrębnych ocen w domu każdego pracownika, wykonującego swoje obowiązki zdalnie. Teraz może się to jednak zmienić! 

Jak podaje serwis Businessinsider, na ostatnim posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. nowelizacji kodeksu pracy pod głosowanie trafiła poprawka przewidująca, że firma mogłaby sporządzać informację dotyczącą ryzyka dla każdego stanowiska pracy zdalnej osobno, co wiązałoby się z kontrolą domów osób pracujących zdalnie. 

Zobacz również: Minimalna temperatura w szkole a nauka zdalna. Odwołają stacjonarne zajęcia?

Reklama

Pracowników czekają kontrole w domach? Praca zdalna zagrożona!

Poprawka ta nie uzyskała jeszcze w podkomisji większości, ale jeśli ponownie trafi ona pod głosowanie, już w komisji, to nie powinno być z tym większych problemów. 

Problem, i to spory, będą mieć jednak pracodawcy, dla których ta zmiana ma kolosalne znaczenie. 

- zauważył Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Według pracodawców, uniwersalna ocena ryzyka to ogromne ułatwienie, bo będą mogli oni zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy bez kontroli każdego miejsca, w którym świadczona jest praca zdalna. 

Resort rodziny tłumaczy natomiast, że pracodawca powinien sprawdzić ryzyko zagrożeń i poinformować pracownika o obowiązkach bhp przed rozpoczęciem pracy zdalnej.

- powiedział dyrektor Stanecki.

Wszystko wskazuje więc na to, że w razie przyjęcia omawianej poprawki, firmy będą mogły być zobowiązane do sprawdzenia wszystkich stanowisk pracy zdalnej. W efekcie wielu pracodawców może po prostu z niej zrezygnować. 

Zobacz również:

Jedziesz na cmentarz? Uważaj! Możesz zapłacić nawet 5 tysięcy złotych kary!INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca zdalna | praca w domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy