Kto dziedziczy spadek po bracie-kawalerze lub siostrze-pannie? Prawo mówi jasno

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

W Polsce, dziedziczenie po zmarłym bracie kawalerze lub siostrze pannie, którzy nie mieli dzieci to kwestia uregulowana przepisami prawa spadkowego. Kto dziedziczy po nich spadek i na jakich zasadach się to odbywa?

Kto dziedziczy po zmarłym bezdzietnym kawalerze lub bezdzietnej pannie?
Kto dziedziczy po zmarłym bezdzietnym kawalerze lub bezdzietnej pannie? 123RF/PICSEL

Dziedziczenie ustawowe, a testamentowe. Na czym polega?

Zmiany wprowadzone 28 czerwca 2009 roku w Polsce wyznaczają dwie główne drogi dziedziczenia: ustawową oraz testamentową. Zgodnie z obowiązującym prawem, po śmierci brata kawalera (lub siostry panny), który nie pozostawił potomstwa ani nie sporządził testamentu, dziedziczenie odbywa się na podstawie przepisów ustawowych. W pierwszej kolejności prawo do dziedziczenia mają rodzice, którzy dziedziczą w równych częściach. Jeśli jednak jeden lub oboje rodziców nie żyje, udział zmarłego rodzica przechodzi na rodzeństwo zmarłego. Jeżeli rodzeństwo również nie żyje, jednak za życia doczekało się dzieci, spadek przypada zstępnym rodzeństwa.

W przypadku, gdy brat kawaler lub siostra panna sporządzili przed śmiercią testament, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z wolą zmarłych. Testament może wprowadzać różne rozstrzygnięcia dotyczące spadku, a spadkobiercy są zobowiązani do jego respektowania.

Spadek po bezdzietnym bracie lub siostrze. Jak go nabyć?

Nabycie spadku wiąże się z podjęciem decyzji o jego przyjęciu lub też odrzuceniu. Spadkobiercy, którym przysługuje spadek po bezdzietnym bracie kawalerze lub siostrze pannie mają na to dokładnie 6 miesięcy od chwili śmierci bliskiego.

Spadkobiercy mają do wyboru trzy opcje:

  1. Przyjęcie spadku wprost: Spadkobiercy przyjmują zarówno aktywa, jak i pasywa (długi) spadkodawcy.
  2. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza: Dziedziczenie aktywów i pasywów, jednak odpowiedzialność za długi ogranicza się do wartości odziedziczonych aktywów.
  3. Odrzucenie spadku w całości: Spadkobiercy odmawiają przyjęcia spadku.
Jeśli spadkodawca sporządził przed śmiercią testament to dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego wolą
Jeśli spadkodawca sporządził przed śmiercią testament to dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego wolą 123RF/PICSEL

Nabycie spadku u notariusza, a w sądzie

Po podjęciu decyzji spadkobiercy mogą zainicjować postępowanie spadkowe u notariusza lub w sądzie, w zależności od zgody wszystkich spadkobierców. W przypadku postępowania u notariusza wymagane dokumenty to m.in.:

  • akt zgonu (odpis), 
  • testament (o ile został sporządzony), 
  • dokumenty tożsamości,
  • dokumenty potwierdzenia pokrewieństwa,
  • odpisy aktu stanu cywilnego spadkobierców,
  • numer księgi wieczystej, jeśli w majątek wchodzi nieruchomość.

Notariusz po otrzymaniu od spadkobierców oświadczenia woli zgody na przyjęcie części spadku sporządza protokół dziedziczenia, a także akt poświadczenia dziedziczenia. 

Z kolei w przypadku postępowania sądowego, do wniosku oprócz wyżej wymienionych dokumentów, należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej i opłaty za wpis w Rejestrze Spadkowym. Cały proces kończy się wydaniem aktu poświadczenia dziedziczenia, który rejestrowany jest w Rejestrze Spadkowym, potwierdzając nabywanie praw do spadku.

Spadkobiercy mogą zainicjować postępowanie spadkowe w sądzie lub u notariusza
Spadkobiercy mogą zainicjować postępowanie spadkowe w sądzie lub u notariusza123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas