Lasy Państwowe przypominają o właściwościach dziegciu. Pomoże na problemy skórne

Dziegieć może kojarzyć nam się głównie z powiedzeniem "łyżka dziegciu w beczce miodu", w którym preparat nie ma zbyt dobrej sławy. Tak naprawdę jednak ma wiele właściwości zdrowotnych i może pomóc z walce z dolegliwościami skórnymi. Zobacz, jak go uzyskać i jakie ma zastosowanie.

Dziegieć może pomóc na problemy skórne np. z trądzikiem czy łuszczycą
Dziegieć może pomóc na problemy skórne np. z trądzikiem czy łuszczycą123RF/PICSEL

Łyżka dziegciu w beczce miodu - większość z nas zna to powiedzenie, które oznacza coś małego, ale na tyle złego, że może wpłynąć na resztę ogólnie pojętego dobra. Jednak czy każdy wie, czym tak naprawdę jest dziegieć? Wcale nie jest bowiem taki zły, jak go malują, a wręcz przeciwnie.

Dziegieć - jak go zrobić?

Postanowiły o tym przypomnieć Lasy Państwowe, które opublikowały na Facebooku post poświęcony dziegciowi. Na początku zawarta jest instrukcja, jak otrzymać samodzielnie ten preparat. Okazuje się, że wystarczą do tego ścinki kory brzozowej i dwa garnki.

Weź dwa garnki. Ustaw je jeden na drugim. W tym górnym zrób otwory w dnie. W górnym umieść ścinki kory brzozowej. Podgrzewaj. Bądź cierpliwy. W efekcie w dolnym garnku otrzymasz lepką, ciemnobrązową ciecz. To będzie właśnie dziegieć.

Dziegieć - właściwości

Następnie autorzy posta przypominają o właściwościach dziegciu. Wykorzystywano go w medycynie ludowej w przypadku dolegliwości skórnych. Preparat ten ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Lasy Państwowe podkreślają, że ma bardzo intensywny zapach, którego z niczym nie można pomylić.

W medycynie ludowej znany, jako środek na choroby skóry, o działaniu antybakteryjnym i dezynfekującym. Impregnowano nim płótna i skóry, uszczelniano beczki, przyklejano groty do strzał, leczono nim choroby racic, kopyt i kości. Ma tak intensywny i niepowtarzalny zapach, że nigdy nie pomylicie go z żadnym innym.

Dziegieć - zastosowanie

Dziegieć sprawdzi się na różne problemy. Podstawowe zastosowanie dotyczy:

  • włosów,
  • trądziku,
  • łuszczycy.

Jeśli chodzi o włosy, to szampon z dodatkiem dziegciu może pomóc zarówno na łupież jak i wypadanie. Z kolei w przypadku trądziku dziegieć odkazi zmiany skórne i pozwoli je wyleczyć dzięki właściwościom przeciwzapalnym. Podobny efekt preparat zapewni podczas walki z łuszczycą.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 47: Cleo Ćwiek i Agata TrzebuchowskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas