Leśnicy pokazali zdjęcie „pajęczych dzieci”. Niezwykły widok w polskim lesie
Oto „przedszkole pełne pajęczych dzieci”. Leśnicy pokazali zdjęcia niezwykłego widoku, jaki możemy czasami zastać w polskim lesie. Na udostępnionej fotografii widzimy gromadkę małych krzyżaków. Cóż, to widok dla osób o mocnych nerwach – przede wszystkim tych, które nie boją się pająków.
Spis treści:
Leśnicy po raz kolejny dzielą się ciekawym widokiem, jaki możemy zastać w polskim lesie. Nadleśnictwo Olkusz na swoim facebookowym profilu opublikowało zdjęcie gromadki małych pająków, a konkretnie - krzyżaków. Widok z pewnością zmrozi krew w żyłach osobom, które panicznie boją się pająków.
Leśnicy pokazali zdjęcie "pajęczych dzieci". Niezwykły widok w polskim lesie
- Weszliście kiedyś w lesie w pajęczynę? A w leśne przedszkole pełne pajęczych dzieci? - zwrócili się do internautów leśnicy. - Na szczęście taką gromadkę trudno jest przeoczyć i trudno jest w nią wejść... Ta widoczna na zdjęciu to rodzina młodych krzyżaków - napisali w poście.
W dalszej części wytłumaczyli, skąd w takim właśnie miejscu "przedszkole pajęczych dzieci". Leśnicy napisali, że samica w ustronnym miejscu takim jak np. załom kory, plecie kokony.
- Składa w nich nawet 100 jajeczek, które zapładnia nasieniem wcześniej otrzymanym od pająka. Ha! I tu niespodzianka. Samiec swoje pakieciki z nasieniem nosi z przodu swojego ciała - na nogogłaszczkach - napisali.
"Maluchy" wylęgają się z kokonów wiosną i wczesnym latem. Trzeba przyznać, że dzięki takim wpisom leśników, pająki nie wydają się tak straszne, jak je malują.
Pająk krzyżak i prognoza pogody
Pająk krzyżak - podobnie jak inni przedstawiciele rzędu pająków, jest jadowity, ale niegroźny dla człowieka. Nie da się go pomylić z żadnym innym - na odwłoku ma charakterystyczny, wyraźnie widoczny wzór krzyża.
Co ciekawe, zachowanie tych pająków było niegdyś bacznie obserwowane i wykorzystywane do przepowiadania pogody. Dlaczego? Ludzie dawniej wierzyli, że ich określone zachowanie zwiastowało zmianę pogody.
Pająki, które nie były zbyt ruchliwe albo zsuwały się z sufitu po pajęczynie, miały zapowiadać deszcz. Z kolei ich częste pokazywanie się w trakcie deszczu miało być oznaką nadchodzącej pięknej i słonecznej pogody. To jednak nie koniec "pajęczej prognozy pogody". Krzyżaki mają doskonale wiedzieć, kiedy nastanie silny wiatr - w takim czasie nie tworzyły skomplikowanych pajęczyn, a jedynie rozciągały boczne nici.
***