Łóżko dwuosobowe tylko dla małżeństw? Ordo Iuris radzi hotelarzom i nie tylko

Organizacja Ordo Iuris przygotowała poradnik dla przedstawicieli zawodów medycznych, pracowników, przedsiębiorców i wykładowców akademickich. Znajdą w nim instrukcje, jak korzystać w pracy ze „sprzeciwu sumienia”. W jednym z punktów organizacja radzi też hotelarzom. Mogą odmówić wynajmu pokoju parze bez ślubu.

Ordo Iuris zaprezentowało założenia przewodnika  "O wolności sumienia w miejscu pracy"
Ordo Iuris zaprezentowało założenia przewodnika "O wolności sumienia w miejscu pracy" Michal Zebrowski/East NewsEast News

"Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami" - to tylko jedna z wielu instrukcji, jaka znalazła się w publikacji "Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy" przygotowanej przez Ordo Iuris.

Ordo Iuris uchodzi za ultrakonserwatywną fundację katolicką, która miała koncentrować się na ochronie kultury prawnej i promować tradycyjne wartości.

Ordo Iuris wydało poradnik. Radzi hotelarzom i nie tylko

Ordo Iuris zaprezentowało poradnik „Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy”
Ordo Iuris zaprezentowało poradnik „Wolność słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy” Michal Zebrowski/East NewsEast News

Organizacja przygotowała poradnik dla przedstawicieli zawodów medycznych, przedsiębiorców, pracowników i wykładowców akademickich.

- W Polsce i na świecie dochodzi do licznych przypadków naruszania wolności sumienia pracowników, przedsiębiorców, nauczycieli czy lekarzy - argumentują pomysł powstania przewodnika przedstawiciele Ordo Iuris.

Dlatego też podjęli decyzję o przygotowaniu poradnika, w którym zwracają uwagę "na prawne gwarancje wolności sumienia oraz przedstawia środki służące egzekwowaniu swoich uprawnień". Autorami przewodnika są Magdalena Majkowska i Jerzy Kwaśniewski.

Ordo Iuris: "pracownik może uzewnętrzniać swoje przekonania"

Organizacja wskazuje, że "pracodawca nie ma prawa przekazywać, wbrew woli pracownika, informacji o charakterze ideologicznym".

- Nie może również zmuszać osoby, którą zatrudnia do zmiany przekonań lub brania udziału w wydarzeniach nacechowanych ideologicznie. Pracodawca nie jest też uprawniony do wymuszania na pracowniku ujawnienia jego wyznania lub przekonań, natomiast pracownik może uzewnętrzniać swoje przekonania, w tym te religijne - brzmi komunikat Ordo Iuris.

Zobacz również:

Ordo Iuris o "Tęczowym Piątku"

Ordo Iuris w najnowszym przewodniku poruszyło m.in. kwestię "Tęczowego Piątku"
Ordo Iuris w najnowszym przewodniku poruszyło m.in. kwestię "Tęczowego Piątku"KAROLINA MISZTAL/REPORTEREast News

Autorzy przewodnika piszą, że "pracodawca nie ma prawa przymuszać pracownika do zmiany światopoglądu". Za przykład podają udział w wydarzeniach wpisujących się w określony światopogląd, np. marsz równości, "Tęczowy Piątek" czy "Czarny Piątek".

Zwracają uwagę, że pracodawca nie może zmuszać pracowników do wzięcia w nich udziału, jeśli ten ma inne przekonania.

"Wolność ta oznacza, że udział w takich wydarzeniach, jak np. "Marsz Równości" czy "Czarny Piątek", może być tylko dobrowolny. Pracodawca nie tylko nie powinien pracowników zmuszać do udziału, ale nie powinien też sugerować czy podpowiadać, że należy lub wypada wziąć udział w takim wydarzeniu. Może to bowiem generować wewnątrz zespołu pracowników reakcje oportunistyczne - ktoś może np. wziąć udział w "Tęczowym Piątku", obawiając się ostracyzmu" - piszą autorzy.

Dodają: "A co może najważniejsze - zarówno wzięcie, jak i niewzięcie udziału w takiej imprezie może ujawniać poglądy danej osoby. Do tego zaś nikt nie może być zmuszony. Każdy ma prawo zachować dla siebie, co myśli np. o "Strajku Kobiet" czy "Paradzie Równości".

Przeczytaj też:

"Łóżko dwuosobowe tylko dla małżeństw"?

„Łóżko dwuosobowe tylko dla małżeństw”? Ordo Iuris radzi hotelarzom i nie tylko
„Łóżko dwuosobowe tylko dla małżeństw”? Ordo Iuris radzi hotelarzom i nie tylko123RF/PICSEL

Organizacja przekonuje przedsiębiorców, że odmawianie usług, które kłócą się z ich zasadami, nie musi być związane z odpowiedzialnością karną.

Franciszek w pierwszym wywiadzie po odejściu Benedykta XVI. "Straciłem ojca" © 2023 Associated Press

W poradniku Ordo Iuris czytamy, że "przedsiębiorca ma prawnie zagwarantowaną możliwość sprzeciwu sumienia w sytuacji, gdyby wykonanie usługi było sprzeczne z wyznawanymi przez niego wartościami, co może wprost zakomunikować potencjalnemu usługobiorcy".

Autorzy poradnika wymieniają całą listę takich przykładów. Oto niektóre z nich:

  • "Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami",
  • "Cukiernia może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom",
  • "Restaurator udostępniający sale ślubne może odmówić najmu lokalu dla pary jednopłciowej chcącej zorganizować w nim swoje "wesele", jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu małżeńskich przywilejów jednopłciowym konkubinatom",
  • "Pracownia krawiecka, która specjalizuje się w szyciu sukien ślubnych i alb pierwszokomunijnych, ma prawo nie przyjąć zamówienia na uszycie sukni z emblematami ruchu LGBT, jeśli to zlecenie nie wpisuje się w charakter budowanego przez przedsiębiorcę brandu. Jest to kwestia dbałości o wizerunek i specjalizację firmy. Nie może być uznana za wyraz dyskryminacji".

Ordo Iuris w swoim przewodniku przekonuje, że lekarz może odmówić wykonania dopuszczonej prawnie aborcji poprzez powołanie się na klauzulę sumienia. Z kolei pracownicy akademiccy mogą wyrażać w pracy przekonania światopoglądowe i religijne.

***

Mateusz Banasiuk: "Jesteśmy podzielonym społeczeństwem"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas