Reklama

Reklama

​Mandat za sprzątanie liści? To może kosztować nawet 500 złotych!

Wiele osób już niedługo zacznie jesienne sprzątanie ogrodu - w szczególności będą sprzątać swoje posesje z opadłych liści. Nie każdy jednak wie, że za palenie liści można otrzymać wysoki mandat na kwotę nawet 500 złotych. Dlaczego?

Jesień oznacza, że przychodzi czas sprzątania swoich podwórek i posesji. Dla wielu osób zmorą będą spadające liście, których trzeba będzie pozbyć się z trawnika. Okazuje się jednak, że przy tej okazji można zapłacić wysoki mandat.

Palenie liści na podwórkach. Może być za to mandat

Liście najczęściej grabimy, a potem palimy. To jednak poważny błąd, za który możemy zostać ukarani mandatem! Mówią o tym konkretne przepisy:

Według art. 191 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach:

Co więcej, dym ze spalanych liści może przeszkadzać naszym sąsiadom, a to może podlegać pod art. 144 Kodeksu cywilnego, który nakazuje powstrzymać się od działań zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę.

Reklama

Co zrobić z liśćmi na podwórku?

Jeśli chcesz usunąć liście ze swojego podwórka, najlepiej dowiedz się w miejscowym Urzędzie Gminy, czy planowana jest zbiórka liści z prywatnych posesji. Jeśli taka akcja nie jest planowana - wtedy możesz spokojnie spalić liście, nie dostaniesz mandatu.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze imiona w Polsce. Które królują w tym roku?

Kopulaki. Polskie domki-grzybki z czasów PRL wciąż zadziwiają turystów!

Piotr Fronczewski szykuje się do ślubu?

* * *

Zobacz więcej:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje