Reklama

"Maria na Zamku", czyli Maria Niklińska rozmawia o Rembrandcie

Z okazji 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, ruszyła seria filmów pt. "Maria na Zamku". W pierwszym odcinku Maria Niklińska, razem z artystą konceptualnym Dawidem Doboszem, przybliżyła twórczość Rembrandta - dzieła holenderskiego mistrza były dostępne na wystawie zorganizowanej z okazji jubileuszu.

"Maria na Zamku". Kim jest Maria Niklińska?

Z okazji jubileuszu odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, ruszyła "Maria na Zamku" - vlogowa seria programów i wywiadów, skupiona wokół historii i sztuki.

Gospodynią serii jest Maria Niklińska, aktorka i piosenkarka. Szerszej publiczności znana w wielu ról serialowych: grała m. in. w "Klanie", "Na dobre i na złe", "Pierwszej miłości" oraz "Kryminalnych". Zadebiutowała w "Tajemnicy Sagali". Przez osiem lat prowadziła program "5-10-15". W 2009 roku była uczestniczką programu "Jak oni śpiewają?", a w 2010 - "Tańca z gwiazdami".

Maria Niklińska jest także aktorką teatralną. Zagrała, m. in., w spektaklach "Imieniny" (reż. Aleksandra Konieczna) oraz "Śluby panieńskie" (reż. Jan Englert) , "Odejścia" (reż. Izabella Cywińska) i "Pamiętnik cnotliwego rozpustnika" (reż. Emilian Kamiński).

Reklama

W 2015 roku wydała album "Maria".

Dawid Dobosz: Rembrandt mógłby być fotografem

Pierwszy odcinek "Marii na Zamku" poświęcony był twórczości Rembrandta. Wszystko to z okazji zakończenia wystawy pt. "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy", przygotowanej z okazji 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego, podczas której można było podziwiać m. in. dwa słynne obrazy Rembrandta - "Dziewczynę w ramie obrazu" oraz "Ucztę przy pulpicie", dostępne także w stałej wystawie Zamku.

"Gdyby Rembrandt żył dzisiaj, byłby fotografem. Dlaczego tak uważasz?" - pytała Niklińska swojego rozmówcę, Dawida Dobosza, artystę konceptualnego, studiującego na holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jak podkreślił ekspert, chodzi o przede wszystkim o grę światłocienia obecną w jego obrazach oraz o tematykę obrazów, przedstawiających życie codzienne. 

Pytany przez prowadzącą o to, co, jego zdaniem, było rewolucyjne i nowatorskie w malarstwie Rembrandta, zaznaczył, że malarz był "zainteresowany intensyfikacją doznań odbiorcy". Jako przykład podał "Dziewczynę w ramie obrazu".

- opisywał, podkreślając różnicę między malarstwem Rembrandta a malarstwem jego poprzedników, którzy malowali portrety bardzo statycznie.

- opowiadał Dobosz, mówiąc o tym, co jest ważne dla niego w twórczości holenderskiego mistrza.

50. rocznica odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

W 2021 roku ma miejsce jubileusz odbudowy Zamku Królewskiego po II wojnie światowej. Z tej okazji 15 września Sejm podjął uchwałę, która upamiętnia to wydarzenie.

"Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd wszystkim, którzy przyczynili się do ratowania mienia zamkowego w czasie niemieckiej okupacji. W 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie dziękujemy tym, którzy swoją niezłomną postawą i wieloletnim działaniem doprowadzili do wzniesienia go z ruin. Z wdzięcznością przypominamy ówczesne zaangażowanie Polaków w kraju i za granicą, które zjednoczyło ich wokół wspólnego celu, jakim było przywrócenie Narodowi Polskiemu symbolu jego niezawisłości i suwerenności"

- napisali posłowie i posłanki w uchwale.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył natomiast podczas Gali Jubileuszowej w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego dziewięcioro zasłużonych pracowników i pracownic Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalem za długoletnią służbę. Minister Piotr Gliński wyróżnił natomiast siedemnaścioro pracowników i pracownic Zamku Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także odznakami honorowymi "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Odbudowa Zamku rozpoczęła się 17 września 1971 roku. To symboliczna data - w tym dniu żołnierze III Rzeszy ostrzelali Zamek Królewski. Pierwszy etap odbudowy, czyli oddanie bryły w stanie surowym, zakończył się w 1974 roku. W następnych latach odtwarzano wnętrza Zamku - były one gotowe w 1984 roku.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze imiona w Polsce. Które królują w tym roku?

Ada Fijał: Bywam wesoła i smutna, poważna i niepoważna

Stan Borys pozwał Karola Strasburgera. Wstrząsające ustalenia tabloidu!

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Maria Niklińska | Zamek Królewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy