Męźczyźni szkodzą planecie bardziej niż kobiety
Wydawać by się mogło, że strach o los naszej planety i przyszłość kolejnych pokoleń oddziałują na nas tak samo mocno. Z najnowszych badań wynika jednak, że obawa o stan środowiska naturalnego, skutki zmian klimatycznych i niepewną przyszłość dotyka mocniej kobiety niż męźczyzn i to one zostawiają zdecydowanie mniejszy ślad węglowy.
Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, emitowanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, liczona zazwyczaj w ciągu roku. Średni ślad węglowy Polaka to ok. 10 ton rocznie, z czego na CO2 przypada ok. 8 ton, a na inne gazy cieplarniane, pozostałe 2 tony.
Pod koniec lipca tego roku Szwedzi opublikowali wyniki badania, w którym przyjrzeli się wyborom konsumenckim mężczyzn oraz kobiet. Badano więc zarówno zakupy spożywcze jak i sposoby poruszania się po mieście, wydatki na wakacje, nowe meble czy czas wolny. Wyniki zaskoczyły badaczy, bo okazało się, że Szwedzi produkują średnio 16 proc. więcej gazów cieplarnianych niż Szwedki! I choć na swoje zakupy mężczyźni wydają niewiele więcej niż kobiety to ich konsumenckie wybory są zdecydowanie mniej ekologiczne i mniej przyjazne planecie, a ślad węglowy znacznie większy!
Badacze przeanalizowali wydatki Szwedów i na tej podstawie doszli do następujacych wniosków:
- kobiety wydają więcej na zdrowie, wystrój wnętrz czy ubrania, mężczyźni na nowe auta i paliwo
- kobiety jedzą zdecydowanie mniej mięsa i produktów odzwierzęcych - przemysłowa hodowla zwierząt odpowiedzialna jest za 90 proc toksycznych emisji!
- kobiety częściej korzystają z komunikacji zbiorowej, męźczyźni przemieszczają się głównie samochodami
- kobiety interesują się częściej zagadnieniami ekologii, zero waste, częściej sięgają po ubrania z drugiej ręki, vintage, wymieniają się z koleżankami
- kobiety są częściej wegetariankami i wegankami
- Mężczyźni mogą się wiele nauczyć od kobiet, jeśli chodzi o lokowanie środków - panie swoimi wyborami produkują znacznie mniej emisji gazów cieplarnianych wydając tyle samo, ile panowie - powiedziała Annika Carlsson-Kanyama, główna autorka badania.
Każdy z nas może zmniejszyć swój ślad węglowy, stosujac się do kilku prostych zasad:
- ogranicz spożycie mięsa, głównie wołowiny
- jedz więcej warzyw i owoców sezonowych, kupuj lokalnie
- wspieraj zrównoważone rybołówstwo
- dbaj o swoje ubrania, ogranicz konsumpcjonizm
- korzystaj z transportu publicznego
- szanuj wodę, bierz krótkie prysznice
- segreguj odpady
***
Zobacz również:
Jak pożary lasów wpływają na śmiertelność ludzi?