Reklama

Milion rubli i tytuł „Matki Bohaterki”. Tak Kreml chce zwiększyć wskaźnik urodzeń w Rosji

Kreml znalazł sposób na wsparcie przyrostu naturalnego, który od lat w Federacji Rosyjskiej utrzymuje się „na minusie”. Rząd chce finansowo wspierać rodziny wielodzietne, a konkretnie matki, które urodziły dziesięcioro dzieci. Pomysł wiąże się z powróceniem honorowego tytułu „Matki Bohaterki” z czasów sowieckich. Za wychowanie pociech mają także należeć się pieniądze – dokładnie 1 mln rubli.

Putin chce przywrócić order z czasów ZSRR

Milion rubli to w przeliczeniu na polską walutę ok. 67 tys. zł. Właśnie tyle mają otrzymywać Rosjanki, które urodziły i wychowują sporą gromadkę dzieci. Kobiety mają za swoje "zasługi" otrzymywać także honorowy tytuł "Matki Bohaterki". To odznaczenie, które  funkcjonowało w czasach sowieckich. Wówczas, aby otrzymać nagrodę, należało urodzić minimum dziesięcioro dzieci. Po rozpadzie ZSRR tytuł i korzyści z nim związane przestały obowiązywać.

"Order powstał podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, która pochłonęła miliony istnień. Wtedy liczba ludności kraju znacznie się zmniejszyła" - zaznaczył "The Moscow Times".

Reklama

Kreml  wpadł na pomysł,  by przywrócić honorowe odznaczenie. Na razie nie wiadomo jeszcze,  czy tytuł "Matki Bohaterki" i milion rubli miałby przysługiwać - tak jak w przeszłości - matkom  dziesięciorga pociech. Obecnie w Rosji przyznaje się ordery "Chwały rodzicielskiej".  Otrzymują je jednak rodzice, którzy wychowują więcej niż czworo dzieci. 

Putin chce zwiększyć wskaźnik urodzeń. To rozważa

Milion rubli i tytuł "Matki Bohaterki" to tylko jeden z elementów kremlowskiej polityki prorodzinnej. Władimir Putin przekazał także, że odznaczenie o nazwie Order Chwały Rodzicielskiej będzie wiązało się z nagrodą pieniężną w wysokości 500 tys. rubli, a więc w przeliczeniu na polską walutę około 34 tys. złotych. W  Federacji Rosyjskiej coraz śmielej mówi się także o wcześniejszych emeryturach dla ojców rodzin wielodzietnych. Prezydent na razie nie poparł jeszcze tego pomysłu.


***
Zobacz również:

Polacy będą marznąć w swoich domach? To nas czeka, gdy Putin zakręci kurek z gazem

Władimir Putin po raz kolejny zostanie ojcem? Zagraniczne media nie milkną

Rekompensata od rosyjskiego rządu. Wdowa po żołnierzu pokazała, co dostała


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | ZSRR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy