Modlitwa, która czyni cuda. Jak odmawiać nowennę pompejańską?

Nowenna pompejańska, nazywana również „nowenną nie do odparcia” lub „nowenną dla zdesperowanych” jest modlitwą, za sprawą której mają dziać się cuda. Skąd się wzięła i jak ją odmawiać? Jej skuteczność potwierdzają liczne świadectwa wiernych.

Nowenna pompejańska, nazywana również „nowenną nie do odparcia” lub „nowenną dla zdesperowanych” jest modlitwą, za sprawą której mają dziać się cuda
Nowenna pompejańska, nazywana również „nowenną nie do odparcia” lub „nowenną dla zdesperowanych” jest modlitwą, za sprawą której mają dziać się cuda123RF/PICSEL

Kiedy powstała nowenna pompejańska?

Geneza nowenny pompejańskiej łączy się z objawieniem, którego świadkiem była Fortunatina Agrelli - ciężko chora neapolitanka. Pobożna mieszkanka Neapolu w wieku zaledwie dziewiętnastu lat zaczęła cierpieć na ciężką chorobę. Codziennie doznawała silnych ataków epileptycznych, które trwały przez 10 godzin. Przez kilka miesięcy dziewczynę męczyły silne bóle brzucha i głowy, a także gorączka. Przez cały ten czas nie jadła. Skrajnie wyczerpana postanowiła zawierzyć swój los Bogu i Matce Najświętszej.

W tym samym czasie w Pompejach trwała budowa kościoła pw. Królowej Różańca Świętego. 16 lutego 1884 roku prof. Vincent Belmonte, lekarz dziewczyny, otrzymał od swojego przyjaciela pomagającego przy budowie świątyni w Pompejach obrazek i medalik z wizerunkiem Matki Bożej Pompejańskiej oraz książeczkę z nowenną. Postanowił podarować je ciężko chorej pacjentce. Fortunatina natychmiast przystąpiła do modlitwy.

Wielkopostny cud. Nowenna, która uzdrawia

Odmawiana przez dziewiętnastolatkę nowenna nie przynosiła jednak zdrowia. Kiedy opuściła ją cała nadzieja, 3 marca 1884 roku ukazała jej się Matka Boża Różańcowa z Dzieciątkiem, w towarzystwie św. Dominika i św. Katarzyny ze Sieny. Nakazała odprawić chorej trzy nowenny, obiecując w zamian uleczenie, które miało nastąpić po czasowym zaostrzeniu dolegliwości.

"Modliłaś się do mnie pod różnymi wezwaniami i zawsze odbierałaś łaski. Teraz, gdy mnie wzywasz pod imieniem Królowej Różańca Świętego z Pompejów, które mi jest bliższe ponad wszystkie inne, nie mogę ci odmówić. Odpraw trzy nowenny, oddawaj mi cześć, a wyzdrowiejesz" - miała mówić Matka Boża.

Pod koniec drugiej nowenny Fortunatina miała drugie widzenie Matki Bożej Pompejańskiej. Wówczas obiecano jej, że cierpienia ustaną na końcu trzeciej nowenny. Matka Boża nakazała dziewczynie gorliwą modlitwę i ufność. Wkrótce miały bowiem nadejść najgorsze i najdłuższe cierpienia.

"W trakcie ostatniej nowenny pogorszy ci się tak bardzo, że lekarz potwierdzi beznadziejny stan. A gdy już wszyscy zwątpią w twoje wyzdrowienie, ty tym bardziej w to ufaj" - miała słyszeć chora. Poznała również datę całkowitego uzdrowienia. Powrót sił i zdrowia miał mieć miejsce 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia.

Figura obrazu Matki Boskiej Różańcowej Pompejańskiej z dzieciątkiem Jezus
Figura obrazu Matki Boskiej Różańcowej Pompejańskiej z dzieciątkiem Jezus123RF/PICSEL

"Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny"

Zgodnie ze słowami Maryi pod koniec odmawiania trzeciej nowenny stan chorej mocno się pogorszył. W połowie Wielkiego Tygodnia nadeszła jednak poprawa. W trakcie kolejnej wizji Matka Boża obiecała dziewiętnastolatce przyspieszenie całkowitego uzdrowienia. Nakazała również, aby ta po uleczeniu uklękła i trzykrotnie odmówiła dziękczynną modlitwę "Zdrowaś Maryjo".

"Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic Różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne" - oświadczyła Maryja.

Wszelkie dolegliwości wkrótce ustąpiły. 8 maja 1884 roku Fortunatina była już zupełnie zdrowa, mogąc samodzielnie chodzić. Wieść o uzdrowieniu szerzono w całych Włoszech. W 1890 roku papież Leon XIII potwierdził ten cud.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach123RF/PICSEL

Jak odmawiać nowennę pompejańską?

Nowenna pompejańska jest dość wymagającą modlitwą. Przez 54 dni codziennie odmawia się trzy tajemnice różańca i dodatkową modlitwę - przez pierwsze 27 dni modlitwę błagalną, zaś przez kolejne 27 dni modlitwę dziękczynną. Ważnym jest, aby skupić się w niej na jednej, konkretnej intencji.

Czciciele w modlitwie powierzają Maryi swoje małżeństwa, wyjście członków rodziny lub ich samych z nałogów, dar pojawienia się na świecie potomstwa, czy znalezienie pracy. Na stronie pompejanska.rosemaria.pl znajduje się cała lista świadectw, które potwierdzają skuteczność modlitwy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas