Nabór na 800 plus. Tych błędów unikaj podczas składania wniosków
Niedawno ruszył nabór wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzice, którzy chcą zagwarantować sobie ciągłość wypłat, muszą złożyć wniosek w odpowiednim terminie. W przeciwnym razie mogą stracić pieniądze.
Spis treści:
Nabór wniosków o 800 plus. Co trzeba wiedzieć?
Rodzice i opiekunowie, którzy pobierają świadczenie w ramach programu "Rodzina 800+" mogą już składać wnioski na kolejny okres świadczeniowy. Nabór wniosków ruszył 1 lutego 2024 r. i potrwa do 30 czerwca 2024 r.
Jak poinformowała Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego jedynie złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego dokumentu między 1 lutym a 30 kwietnia 2024 r., da nam gwarancję otrzymania pieniędzy do 30 czerwca.
W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w maju czy czerwcu, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż odpowiednio do 31 lipca i do 31 sierpnia tego roku
Co jeśli złożymy wniosek po wyznaczonym terminie?
Pamiętajmy, że tylko terminowe złożenie wniosku zagwarantuje nam otrzymanie pieniędzy na czas. W przeciwnym razie rodzice i opiekunowie dzieci muszą spodziewać się przerwy w wypłacie 800 plus.
Jeśli rodzic spóźni się i złoży dokumenty po terminie, to świadczenie otrzyma od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku
800 plus. Najczęstsze błędy przy wypełnianiu i składaniu wniosków
Wniosek o 800+ musi być wypełniony w sposób dokładny i staranny. Nawet najmniejszy błąd może skutkować nieprzyznaniem świadczenia.
Do najczęściej popełnianych błędów należy podawanie nieprawidłowego numeru PESEL. Rodzice lub opiekunowie niekiedy, zamiast wpisać w odpowiednie pole PESEL dziecka, podają swoje dane.
Innym zaskakująco częstym błędem jest podwójne wnioskowanie na to samo dziecko. Przypomnijmy, na każde dziecko przysługuje obecnie 800 zł miesięcznie. W programie tylko jeden rodzic powinien wnioskować na dziecko. Jeżeli rodzice wspólnie sprawują opiekę, świadczenie zostanie wypłacone temu z nich, który pierwszy złoży wniosek — pisze "Fakt".
Inaczej sprawy się mają wtedy, gdy rodzice nie są razem. Wówczas wniosek składa ten rodzic, z którym mieszka dziecko. Jeżeli natomiast sąd zasądził opiekę naprzemienną, to wtedy świadczenie jest dzielone na pół.