Reklama

Reklama

Nadchodzi zmiana przepisów. W tych przypadkach nie zapłacimy już gotówką

Czeka nas rewolucyjna zmiana w przepisach. Od 1 stycznia 2023 roku w życie wejdą zmiany dotyczące płatności bezgotówkowych. Dotkną one nie tylko konsumentów, ale również przedsiębiorców. W niektórych przypadkach płatność gotówką nie będzie możliwa.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zmienią się przepisy w ustawie o prawach konsumenta. Nowy zapis traktował będzie o transakcjach na linii konsument - przedsiębiorca, które nie będą mogły zostać opłacone gotówką, jeżeli wartość przekroczy 20 tys. złotych.

Zobacz również: Wkrótce ruszy wypłata 14. emerytury. Ktoś podszywa się pod ZUS. „Ostrzegajmy swoich bliskich”

Transakcja przekraczająca 20 tys. złotych nie będzie mogła zostać opłacona gotówką

"Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji" - cytuje nowy zapis RadioZet.

Szybko pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców określa sytuację ingerencją w zasady wolnego rynku. Według ZPP jest ona "zbyt daleko idącą".

Reklama

Zobacz również: Ile będzie wynosić emerytura po waloryzacji w 2023 roku? Są wstępne wyliczenia

ZPP apeluje o wycofanie się z podobnego rozwiązania

Co więcej, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o wycofanie się z podobnego rozwiązania. Argumentuje, aby nie ingerować w preferencje obywateli, dotyczące metod płatności.

Nowe przepisy dotkną nie tylko konsumentów. Skutki odczują również przedsiębiorcy. Rozliczenia między firmami zostaną dodatkowo zaostrzone, a obowiązujący obecnie limit płatności gotówkowych zostanie zmniejszony z 15 tys. zł do 8 tys. zł.

Przedstawiciele ZPP podkreślają, iż w dobie zwiększonej popularności transakcji bezgotówkowych nie należy całkowicie rezygnować z obrotu papierowych pieniędzy. Badania NBP wykazują bowiem, iż niemal co trzeci konsument woli płacić gotówką. Podobna forma zapewnia mu bowiem lepszą kontrolę wydatków. "Pieniądze w swojej fizycznej postaci są głęboko zakorzenione w naszej tradycji i kulturze" - tłumaczy ZPP.

Zobacz również: Biedronce grozi gigantyczna kara. UOKiK: "Tarcza Biedronki Antyinflacyjna" z zarzutami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gotówka | płatność bezgotówkowa | zmiany przepisów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy