Nadchodzi zmiana przepisów. W tych przypadkach nie zapłacimy już gotówką

Czeka nas rewolucyjna zmiana w przepisach. Od 1 stycznia 2023 roku w życie wejdą zmiany dotyczące płatności bezgotówkowych. Dotkną one nie tylko konsumentów, ale również przedsiębiorców. W niektórych przypadkach płatność gotówką nie będzie możliwa.

Od 1 stycznia 2023 roku w życie wejdą zmiany dotyczące płatności bezgotówkowych
Od 1 stycznia 2023 roku w życie wejdą zmiany dotyczące płatności bezgotówkowych123RF/PICSEL

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zmienią się przepisy w ustawie o prawach konsumenta. Nowy zapis traktował będzie o transakcjach na linii konsument - przedsiębiorca, które nie będą mogły zostać opłacone gotówką, jeżeli wartość przekroczy 20 tys. złotych.

Transakcja przekraczająca 20 tys. złotych nie będzie mogła zostać opłacona gotówką

Szybko pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców określa sytuację ingerencją w zasady wolnego rynku. Według ZPP jest ona "zbyt daleko idącą".

ZPP apeluje o wycofanie się z podobnego rozwiązania

Co więcej, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o wycofanie się z podobnego rozwiązania. Argumentuje, aby nie ingerować w preferencje obywateli, dotyczące metod płatności.

To sami właściciele i pracownicy firm powinni decydować o tym, jakie formy zapłaty będą przyjmowane w danym podmiocie. Naturalnym trendem jest rozwój płatności bezgotówkowych, które są coraz popularniejsze i pożądane. Warto wspomnieć o tym, że Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy pod względem korzystania z nowoczesnych technologii przy płatnościach bezgotówkowych
czytamy w oficjalnym komunikacie, opublikowanym na stronie ZPP.

Nowe przepisy dotkną nie tylko konsumentów. Skutki odczują również przedsiębiorcy. Rozliczenia między firmami zostaną dodatkowo zaostrzone, a obowiązujący obecnie limit płatności gotówkowych zostanie zmniejszony z 15 tys. zł do 8 tys. zł.

Ustanowienie tak niskiego limitu również należy ocenić negatywnie
dodaje ZPP.

Przedstawiciele ZPP podkreślają, iż w dobie zwiększonej popularności transakcji bezgotówkowych nie należy całkowicie rezygnować z obrotu papierowych pieniędzy. Badania NBP wykazują bowiem, iż niemal co trzeci konsument woli płacić gotówką. Podobna forma zapewnia mu bowiem lepszą kontrolę wydatków. "Pieniądze w swojej fizycznej postaci są głęboko zakorzenione w naszej tradycji i kulturze" - tłumaczy ZPP.

„Zdrowie na widelcu”: Największe błędy żywieniowe. Zbyt mało węglowodanów złożonychPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas