Nawet 1900 zł miesięcznie na dziecko. Nowe świadczenia jeszcze w tym roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zamieścił na swojej stronie internetowej istotną informację dotyczącą nowego programu wsparcia dla polskich rodzin. Program "Aktywny Rodzic" wprowadzi trzy nowe świadczenia finansowe, mające na celu pomoc rodzicom w godzeniu pracy zawodowej z opieką nad dziećmi.

Program "Aktywny Rodzic" wprowadzi trzy nowe świadczenia finansowe
Program "Aktywny Rodzic" wprowadzi trzy nowe świadczenia finansowe 123RF/PICSEL

ZUS zapowiedział trzy nowe świadczenia dla rodziców małych dzieci

ZUS poinformował, że w ramach programu Aktywny Rodzic jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone trzy rodzaje świadczeń. Pierwsze z nich, "aktywni rodzice w pracy", ma na celu wspieranie rodziców w kontynuowaniu pracy zawodowej. Drugie świadczenie, "aktywnie w żłobku", zastąpi dotychczasowe dofinansowanie żłobka, ułatwiając rodzicom pokrycie kosztów opieki nad małymi dziećmi. Trzecie świadczenie, "aktywnie w domu", zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy, oferując wsparcie finansowe dla rodziców, którzy decydują się na opiekę nad dziećmi w domu.

Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują bez względu na dochód rodziny i nie podlegają egzekucji administracyjnej i komorniczej
czytamy na stronie ZUS-u.

Co istotne, od świadczeń nie będą pobierane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ani składki na ubezpieczenia społeczne czy też zdrowotne.

Program Aktywny Rodzic. Dla kogo nowe świadczenia i ile wyniosą?

Nowe świadczenia mają na celu poprawę jakości życia polskich rodzin, wspierając rodziców w ich codziennych obowiązkach zawodowych i opiekuńczych.

Pierwsze z nich, czyli "aktywni rodzice w pracy", będzie dostępne dla aktywnych zawodowo rodziców dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy. Wymogi dotyczące rodzaju i poziomu aktywności znajdują się w ustawie. Wysokość świadczenia to 1500 zł miesięcznie, które będzie wypłacane przez 24 miesiące od 12 do 35 miesąca życia dziecka. Z kolei rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na 1900 zł miesięcznie.Kolejne świadczenie "aktywnie w żłobku" skierowane jest do rodziców, którzy korzystają z opieki żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wyniesie ono maksymalnie 1500 zł miesięcznie (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) i trafi bezpośrednio do podmiotu prowadzącego instytucję opieki.

Trzecie świadczenie "aktywnie w domu" skierowane jest do rodziców, którzy nie będą uprawnieni lub nie zdecydują się na skorzystanie ze świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku". Wyniesie ono 500 złotych miesięcznie przez 24 miesiące na każde dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Pamiętajmy też, że świadczenia z programu nie łączą się.

Świadczenie "aktywnie w żłobku" skierowane jest do rodziców, którzy korzystają z opieki żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna
Świadczenie "aktywnie w żłobku" skierowane jest do rodziców, którzy korzystają z opieki żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna123RF/PICSEL

Zobacz również: Nigdy nie odpowiadaj w ten sposób na rozmowie kwalifikacyjnej. Zostaniesz od razu pominięty

Nowe świadczenie dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października

Nabór wniosków rozpocznie się już 1 października 2024 roku. Ważne jest, aby pamiętać, że wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Formularze złożone w formie papierowej nie będą brane pod uwagę, co oznacza, że pieniądze nie zostaną przyznane.

Planujemy, że pierwsze świadczenia zostaną wypłacone już w 4 kwartale bieżącego roku
informuje MRPiPS na swojej stronie internetowej.

Więcej szczegółów na temat nowego programu Aktywny Rodzic można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}