Nie każdy powinien jeść grzyby. Osoby należące do tych grup muszą szczególnie uważać

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Grzyby to jeden z ulubionych przysmaków Polaków. Panuje jednak przekonanie, że grzyby to tylko smak i nie mają one żadnych wartości odżywczych. Nie jest to jednak prawdą. Grzyby zawierają sporą ilość białka, witamin z grupy B oraz minerałów. Jednakże mimo ich prozdrowotnych właściwości, nie każdy powinien je jeść. Należysz do jednej z tych grup? Powinieneś rezygnować z jedzenia grzybów.

Nie każdy powinien spożywać grzyby. Czy należysz do tej grupy?
Nie każdy powinien spożywać grzyby. Czy należysz do tej grupy?123RF/PICSEL

Polacy nie wyobrażają sobie polskiej kuchni bez grzybów

Grzyby to nieodłączny element polskiej kuchni. W niektórych daniach odgrywają główną rolę, w innych stanowią aromatyczny dodatek, który nadaje daniu wyrazu. Jednakże musimy pamiętać, że grzyby należy jeść okazjonalnie i nie powinny stanowić one podstawy naszej diety. 

Spożywane w zbyt dużej ilości mogą powodować problemy żołądkowe i niestrawność. Jednakże istnieją grupy, u których zjedzenie nawet niewielkiej ilości grzybów może mieć nieprzyjemne skutki. 

Kto nie powinien jeść grzybów?

U niektórych z tych osób zjedzenie grzybów może zakończyć się niestrawnością. U innych jednak może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Specjaliści są więc zgodni w kwestii tego, kto nie powinien spożywać grzybów. Chodzi dokładniej o:

  • dzieci poniżej 12 roku życia, 
  • osoby dotknięte chorobą nerek i wątroby,
  • osoby starsze,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego,
  • osoby uczulone na grzyby
Dla tych osób jedzenie grzybów może zakończyć się bólem brzucha
Dla tych osób jedzenie grzybów może zakończyć się bólem brzucha123RF/PICSEL

Dlaczego istnieją przeciwwskazania? Nie należy ich lekceważyć

Mimo że przeciwwskazania mają różne podłoże, możemy wyszczególnić najpopularniejsze powody, dla których niektóre osoby nie powinny spożywać grzybów.

Grzyby, mimo że prawie z 90% składają się z wody, są ciężkostrawne. Zawierają chitynę, czyli wielocukier, podobny do celulozy, który nie jest trawiony przez człowieka. Zawarte w nich substancje mogą więc obciążać wątrobę i powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. 

Inną przyczyną jest wysoka zawartość potasu, a także innych minerałów. Zbyt duże stężenie potasu we krwi może powodować objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego lub objawy mięśniowe np. skurcze i drgawki.

Oczywiście jednym z powodów są też toksyny, które mogą występować w grzybach. Jeśli przypadkowo trafimy na niejadalnego lub toksycznego grzyba, organizm dziecka lub osoby starszej może mieć większy problem z poradzeniem sobie z zatruciem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas