Reklama

Nie pracowali, a dostaną ponad 5 tysięcy zł. Seniorzy muszą spełnić jeden warunek

Żeby ją otrzymać, nie trzeba przepracować ani jednego dnia. Emerytura honorowa przyznawana jest automatycznie konkretnej grupie seniorów, a jej kwota rośnie z roku na rok. Trzeba spełnić jednak jeden ważny warunek, aby ją otrzymać. Jaki? Sprawdź najważniejsze informacje o tym świadczeniu.

Zasiłek emerytalny jest przyznawany każdemu seniorowi co miesiąc z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Aby go otrzymać, kobiety muszą przepracować 20 lat, a mężczyźni 25 lat. Emerytura honorowa to zupełnie inne świadczenie. Na czym polega i kogo dotyczy? Wyjaśniamy. 

Kiedy przysługuje emerytura honorowa?

Emerytura honorowa przysługuje seniorom, którzy ukończyli setny rok życia. Wszyscy emeryci - stulatkowie, pobierający emeryturę z powszechnego systemu lub z instytucji KRUS, MSWiA czy MON, otrzymają pieniądze automatycznie. Co z osobami bez emerytury?

Reklama

Osoby, które mają ukończony setny rok życia, jednak nie przepracowały ani jednego dnia również otrzymają emeryturę honorową. W takim przypadku konieczne będzie złożenie wniosku do ZUS-u. 

Przeczytaj też: Kto nie otrzyma czternastej emerytury? Te osoby mogą być zaskoczone

Co to jest świadczenie honorowe?

Świadczenie honorowe inaczej nazywamy emeryturą honorową. Potocznie możemy określać ją mianem emerytury dla stulatków

Świadczenie honorowe jest wypłacane corocznie każdemu stulatkowi. Według obliczeń ZUS-u w Polsce świadczenie honorowe pobiera 2850 osób, a liczba ta rośnie z roku na rok

Przeczytaj też: Ile wynosi 13. emerytura netto? Kiedy można się jej spodziewać?

Ile wynosi świadczenie honorowe i emerytura po ukończeniu 100 lat?

Od marca 2023 roku wysokość świadczenia honorowego wzrosła o 600 zł w porównaniu z 2022 rokiem i obecnie wynosi 5540,25 zł brutto. Zatem emerytura po ukończeniu stu lat zawiera dwie kwoty: za podstawową emeryturę i dodatkową emeryturę w podanej wysokości. 

Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, jego kwota nie ulega zmianie. ZUS wypłaca emeryturę honorową w bazowej kwocie, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. 

Czytaj także: Jakie emerytury otrzymują posłowie? Emerytura polskiego polityka zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stulatek | emeryci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy