GIS wydał ostrzeżenie przed legionellą. Zakażenie rozleje się po całej Polsce?

Karolina Iwaniuk

Opracowanie Karolina Iwaniuk

Przypadek legionelli w województwie podkarpackim wywołało spore poruszenie, zwłaszcza że liczba zakażonych bakterią osób wciąż rośnie. Co więcej, odnotowano przypadek Choroby Legionów już poza tym województwem. Tym razem zakażeniu uległa osoba z Małopolski. Z tego powodu Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce zdecydował się wydać ogólnopolskie zalecenia odnośnie legionelli.

GIS wydał komunikat odnośnie kolejnych zarażeń legionellą
GIS wydał komunikat odnośnie kolejnych zarażeń legionellą Polsat News

GIS zabrał głos w sprawie legionelli. Wydano komunikaty

Wciąż rośnie liczba osób zarażonych legionellą w województwie podkarpackim, a nowy przypadek zakażenia tą bakterią został odnotowany w województwie małopolskim.

W komunikacie GIS znajdziemy zalecenia, które powinny wdrożyć jednostki, a nawet osoby prywatne w swoich domach, by zmniejszyć ryzyko zakażenia legionelozą:

  • Regularnie czyść i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu przez ponad 2 tygodnie, należy odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zacznie się z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniać i płukać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli istnieje taka możliwość, należy zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Bakteria Legionella pneumophila występuje powszechnie i jest znana od dawna, ale bakterie te namnażają się w określonych warunkach w różnych zbiornikach wodnych. Kiedy zaistnieją doskonałe sytuacje do rozwoju, sytuacja może zagrażać ludzkiemu zdrowiu.

Zobacz też: Znaleźli antidotum na zapalenie jelita. Wykorzystają bakterię E. coli

Jak przenosi się legionella? Na to należy uważać

Bakteria Legionelli wywołuje chorobę zwaną legionellozą lub chorobą Legionów
Bakteria Legionelli wywołuje chorobę zwaną legionellozą lub chorobą Legionów123RF/PICSEL

Odpowiednia temperatura, środowisko bogate w sole wapnia i magnezu, a także obecność glonów niosą ryzyko namnażania się legionelli w takich miejscach jak chociażby baseny, prysznice, krany, węże ogrodowe, czy fontanny. 

Zobacz też: Salmonella nie tylko w jajach. Zakażone mięso znalazło się w kebabie

Co ciekawe legionellą nie zarazimy się pijąc wodę z kranu, a bakteria ta przenosi się drogą kropelkową. Nie stwierdzono do tej pory zarażenia się człowieka od człowieka, lecz tylko poprzez  wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody.

GIS uspokaja. Kogo najczęściej dotyka Choroba Legionistów?

W związku z rosnącymi przypadkami zachorowań w Polsce, wzrósł niepokój wśród społeczeństwa. Dlatego też GIS uspokaja, że nie należy panikować:

"Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy".

Zimne stopy i dłonie. Przyczyną może być groźna chorobaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas