GIS wydał ostrzeżenie przed legionellą. Zakażenie rozleje się po całej Polsce?
![Karolina Iwaniuk](https://i.iplsc.com/000J617XYM5XBOHF-C416.webp)
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Przypadek legionelli w województwie podkarpackim wywołało spore poruszenie, zwłaszcza że liczba zakażonych bakterią osób wciąż rośnie. Co więcej, odnotowano przypadek Choroby Legionów już poza tym województwem. Tym razem zakażeniu uległa osoba z Małopolski. Z tego powodu Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce zdecydował się wydać ogólnopolskie zalecenia odnośnie legionelli.
![GIS wydał komunikat odnośnie kolejnych zarażeń legionellą](https://i.iplsc.com/000HLDI9A3MXR2YR-C322-F4.webp)
GIS zabrał głos w sprawie legionelli. Wydano komunikaty
Wciąż rośnie liczba osób zarażonych legionellą w województwie podkarpackim, a nowy przypadek zakażenia tą bakterią został odnotowany w województwie małopolskim.
W komunikacie GIS znajdziemy zalecenia, które powinny wdrożyć jednostki, a nawet osoby prywatne w swoich domach, by zmniejszyć ryzyko zakażenia legionelozą:
- Regularnie czyść i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po nieużywaniu kranu przez ponad 2 tygodnie, należy odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zacznie się z niej korzystać.
- Okresowo opróżniać i płukać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli istnieje taka możliwość, należy zachować temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Bakteria Legionella pneumophila występuje powszechnie i jest znana od dawna, ale bakterie te namnażają się w określonych warunkach w różnych zbiornikach wodnych. Kiedy zaistnieją doskonałe sytuacje do rozwoju, sytuacja może zagrażać ludzkiemu zdrowiu.
Zobacz też: Znaleźli antidotum na zapalenie jelita. Wykorzystają bakterię E. coli
![Bakteria Legionelli wywołuje chorobę zwaną legionellozą lub chorobą Legionów](https://i.iplsc.com/000HKK5TJAR2YOKT-C322-F4.webp)
Odpowiednia temperatura, środowisko bogate w sole wapnia i magnezu, a także obecność glonów niosą ryzyko namnażania się legionelli w takich miejscach jak chociażby baseny, prysznice, krany, węże ogrodowe, czy fontanny.
Zobacz też: Salmonella nie tylko w jajach. Zakażone mięso znalazło się w kebabie
Co ciekawe legionellą nie zarazimy się pijąc wodę z kranu, a bakteria ta przenosi się drogą kropelkową. Nie stwierdzono do tej pory zarażenia się człowieka od człowieka, lecz tylko poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody.
W związku z rosnącymi przypadkami zachorowań w Polsce, wzrósł niepokój wśród społeczeństwa. Dlatego też GIS uspokaja, że nie należy panikować:
"Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy".