Nie zabijajmy gąsienic. Lasy Państwowe apelują!
Lasy Państwowe postanowiły zaapelować do Polaków, aby nie zabijali czarnych gąsienic. Dlaczego jest to tak ważne? Okazuje się, że nie są one tym, czym mogą wydawać się na pierwszy rzut oka!
Lasy Państwowe poszły z duchem czasu i postanowiły edukować obywateli w mediach społecznościowych.
Regularnie publikują na Facebooku posty, w których przekazują Polakom informacje na temat zwierząt leśnych i owadów, które można spotkać na łonie natury, ponieważ wielu z nas często nawet nie wie, z jakim gatunkiem ma do czynienia.
Niedawno w sieci pojawił się nowy post, w którym znana organizacja apeluje do ludzi, ab nie zabijali czarnych gąsienic, ponieważ tak naprawdę są to larwy przepięknych motyli.
Ewoluują one w rusałki pokrzywniki lub rusałki pawie, dlatego niezwykle ważne jest to, aby pozostawić je w spokoju. Nie należy traktować ich chemicznymi środkami, ani nie wycinać pokrzyw, którymi się żywią.
Z gąsienicy w pięknego motyla
Zanim motyl stanie się motylem, przechodzi kilka etapów. Najpierw z jaja wylęga się gąsienica. Gąsienica musi jeść i tyć, by zmagazynować odpowiednią ilość pokarmu i móc się przeobrazić. Gąsienice są przede wszystkim potrzebne ptakom, które dzięki nim mogą wykarmić potomstwo. Potem z gąsienicy powstaje poczwarka i wtedy owad przechodzi totalną przemianę, łącznie ze zmianą organów wewnętrznych i wtedy zamienia się w motyla z kolorowymi skrzydłami, czułkami itd.
Nie można mieć w ogrodzie samych tuj, a potem dziwić się, że przylatuje do nas mało ptaków, mało zapylaczy, mało motyli. Dbajmy o roślinną różnorodność, a będziemy cieszyć oczy wspaniałymi motylami, zarówno w dzień, jak i w nocy.
Lasy Państwowe wyjaśniają, ile gatunków motyli mamy
Chociaż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, nasz ekosystem jest bardzo zróżnicowany.
Okazuje się, że mamy ponad 3200 gatunków motyli, a Lasy Państwowe wyjaśniają, że zaledwie 163 z nich są aktywne w dzień. Reszta buszuje po łąkach i naszych ogrodach nocą!
Zobacz również:
Czytaj również:
Na Grenlandii stało się coś niesamowitego!
W Chinach odkryto dwa tytany. Jeden obok drugiego!
Zobacz także: