Niecodzienne zjawisko na rzece. Pokryła się „lodowymi naleśnikami”

To niecodzienne zjawisko wprawiło w osłupienie niejednego przechodnia. Na rzece Bladnoch w Szkocji pojawiły się bowiem dziwne, niespotykane „lodowe placki”. Obserwatorów zachwycił ich „doskonały, okrągły kształt”, przez co szybko złapali za aparaty. Co to za zjawisko i jak powstało?

„Ice pancakes”, jak określili je Brytyjczycy, kształtem faktycznie do złudzenia przypominają naleśniki
„Ice pancakes”, jak określili je Brytyjczycy, kształtem faktycznie do złudzenia przypominają naleśnikiEast News

Placki, naleśniki, krążki. Tych nazw używają mieszkańcy Szkocji i Anglii, którzy od kilku dni obserwują na rzekach i jeziorach niecodzienne zjawisko. W sieci wręcz roi się od zdjęć i nagrań, a ich autorzy zastanawiają się w jaki sposób powstały te lodowe struktury.

Podobne lodowe krążki najczęściej dryfują bowiem po wodach w Ameryce Północnej i w pobliżu Antarktydy. Tym razem pojawiły się jednak w Europie i zachwyciły kształtami. Jak powstały?

"Lodowe naleśniki" pojawiły się na rzece. Jak powstały?

"Ice pancakes", jak określili je Brytyjczycy, kształtem faktycznie do złudzenia przypominają naleśniki. Spacerowicze nie mogą uwierzyć własnym oczom, a w rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że nigdy wcześniej w życiu nie widzieli czegoś podobnego. Tymczasem brytyjskie służby meteorologiczne uspokajają mieszkańców. "Lodowe naleśniki" są bowiem zupełnie naturalnym zjawiskiem, za którym stoi nic innego, jak pogoda i warunki atmosferyczne.

"Ice pancakes" powstają bowiem za sprawą niskich temperatur i mrozu, które sprawiają, że temperatura wody spada, a rzeki i jeziora zaczynają pokrywać się pierwszymi warstwami lodu. Część lodowych placków powstaje, kiedy zamarznięta piana na powierzchni wody zostaje uwięziona w wirze. Pozostałe jej fragmenty, w połączeniu z lodem, uderzają w formujące się dyski, stając się jednocześnie coraz większymi.

Rzeka pokryła się "lodowymi plackami". Niecodzienne zjawisko zachwyca

Krążki lodowe są charakterystyczne dla Wielkich Jezior Ameryki Północnej oraz wód, które oblewają Antarktydę. Wszystko za sprawą niskich, spadających poniżej zera temperatur. Podobny klimat nie jest jednak typowym dla Szkocji czy Anglii. Skąd więc się tam wzięły? Za podobny stan rzeczy odpowiedzialny jest front atmosferyczny znajdujący się pomiędzy Grenlandią a Rosją. W Wielkiej Brytanii przez dłuższy czas utrzymywały się mrozy, co wpłynęło na tworzenie się lodowych krążków.

"Lodowe naleśniki" mogą mieć średnicę o długości od 20 do nawet 200 cm. Mimo iż na pierwszy rzut oka wydają się wyjątkowo masywne, w rzeczywistości są nad wyraz kruche. Próba podniesienia lodowego krążka szybko skończy się jego pęknięciem.

„Zdrowie na widelcu”. Ciemne owoce chronią przed rakiemPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas