Reklama

Reklama

Niepokojące doniesienia naukowców. Tak będzie wyglądała Polska w 2050 roku

Już za niespełna trzydzieści lat Polska może wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Interaktywna mapa, przygotowana przez ekspertów z Climate Central, pozwala spojrzeć nieco w przyszłość. Dzięki uwzględnieniu zmian klimatycznych, możemy zobaczyć jak za kilkanaście lat będzie wyglądać nasz kraj. Wnioski są zatrważające. Niektóre miasta całkowicie znikną pod wodą.

"Zrozumienie, jak zmienił się nasz świat, może zapewnić wgląd w budowanie bardziej zrównoważonej i dostatniej przyszłości" - tłumaczą eksperci. To właśnie oni, uwzględniając historyczne dane, odnoszące się przede wszystkim do pokrycia terenu oraz zmian, jakie miały miejsce na poszczególnych obszarach na przestrzeni lat, a także wykorzystując zdjęcia satelitarne, wykonane przez Europejską Agencję Kosmiczną, stworzyli prognozę, która już teraz mrozi krew. 

Interaktywna mapa autorstwa naukowców z Esri i Clark Labs z Uniwersytetu Clark dosadnie pokazuje, iż jeśli nie zmienimy swojej polityki, wkrótce możemy pożegnać się z aktualnym wyglądem mapy naszego kraju. Część terenów już za niecałe trzy dekady znajdzie się bowiem pod wodą.

Reklama

Zobacz również: Ekstremalny upał dotrze do Polski. Żar będzie lał się z nieba!

Interaktywna mapa pokaże świat w 2050 roku

Interaktywna mapa stworzona została na podstawie zbiorów danych, które pochodzą z całego świata, w tym między innymi raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) - AR6. Mapa ma za zadanie w nowoczesny, a także przystępny sposób uświadamiać ludzi w kwestii kryzysu klimatycznego.

Co więcej, twórcy mapy, dzięki numerycznemu modelowi terenu, który uwzględnia wiele zmiennych ilościowych oraz jakościowych - jak liczebność populacji czy PKB - opracowali prognozy, które dotyczą wysokości topograficznej powierzchni przybrzeżnych obszarów, przy uwzględnieniu zagrożenia wynikającego z przyszłego wzrostu poziomu morza.

Wysiłki naukowców doprowadziły do stworzenia mapy przedstawiającej obraz świata w 2050 roku. Ta pozwala nam dosadnie zrozumieć, jak mocno zmiany klimatyczne wpłyną na nasze życie.

Zobacz również: Krzysztof Jackowski podzielił się kolejnym przeczuciem. Te słowa sprawiają, że cierpnie skóra

Naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Tak wkrótce będzie wyglądać Polska

Mapa daje możliwość porównania poszczególnych obszarów Ziemi z roku 2018 oraz 2050. Twórcy najwięcej uwagi poświęcili tym terenom, które są najbardziej podatne na zmiany mające związek z działalnością człowieka oraz kryzysem klimatycznym.

Na mapie z 2018 roku, szczególnie na północy naszego kraju, dominuje kolor zielony - symbolizujący tereny zalesione. W przyszłości miejsce lasów zajmą jednak pola uprawne - oznaczone kolorem różowym.

 Co więcej, zmniejszy się liczba terenów zielonych w okolicach dużych miast - Warszawy, Wrocławia czy Poznania. Tym samym eksperci zwracają uwagę na rozrost ośrodków miejskich i aglomeracyjnych. Każda z tym miejscowości do 2050 roku będzie o wiele większa. Skutek to przede wszystkim migracja mieszkańców na obrzeża dużych miast.

Zobacz również: "Kochaj, nie rżnij”. Kontrowersyjna kampania Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu

Niedługo staniemy w obliczu poważnych wyzwań dla ludzkości?

Jak zauważają twórcy interaktywnej mapy, większość zmian, które uwzględniono, mają bezpośredni związek z działalnością człowieka, a także towarzyszącym jej przekształceniem naturalnego środowiska pod tereny przemysłowe bądź miejskie.

Kontynuowanie podobnej działalności w nieracjonalny sposób może doprowadzić do poważnych problemów. Jak bowiem wynika z mapy, zagrożone są duże miasta Polski. Do 2050 roku pod wodą mogą znaleźć się między innymi Gdańsk, Elbląg bądź Stegna.

Co więcej, eksperci przewidują, że w przyszłości coraz częściej będziemy mierzyć się z problemem susz, które w konsekwencji wpłyną na zdolność hodowli wybranych gatunków roślin.

Zobacz również: Polacy ruszyli do lasów. Można na nich zarobić krocie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiany klimatu 2022 | naukowcy alarmują

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy