Reklama

Nietoperze, tajemnicze stworzenia, które żyją w naszych blokach. Chiropterolog tłumaczy: "Warto jest ich mieć za swoich sąsiadów"

Nietoperze to jedyne ssaki, które potrafią aktywnie latać. Są niepozorne i trudno je zauważyć, dlatego dostrzeżenie ich na osiedlach mieszkalnych może sprawiać problemy. Chiropterolog, Michał Dworak, wyjaśnia, jak wygląda życie tych zwierząt i rozwiewa najczęściej powielany mit na ich temat.

Chiropetrologia, czyli badania nad nietoperzami. Ekspert opowiada o ich tajemniczym trybie życia

Michał Dworak jest ornitologiem i chiropterologiem, a także ekspertem w Ministerstwie Rolnictwa do spraw programu rolno-środowiskowo-klimatycznego. Specjalizuje się w ochronie nietoperzy ekosystemów miejskich. Projektuje profesjonalne rozwiązania z wykorzystaniem innowacyjnych konstrukcji i materiałów, np. schrony dla nietoperzy.

Pasję do przyrody rozwijał już jako przewodniczący koła naukowego na Politechnice Szczecińskiej. Organizował liczne konferencje, warsztaty naukowe w obszarach chronionych, jak również spotkania i wykłady. Następnie jako autor projektów realizowanych z ramienia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Przyrody w Szczecinie oraz Ligii Ochrony Przyrody. 

Reklama

W rozmowie z Interią chiropterolog omawia zagadnienia dotyczące nietoperzy oraz ich życia. Ekspert podkreśla, że nietoperze są ssakami, które jako jedyne przystosowały się do życia tak, że mają skrzydła i umieją latać.

Te niezwykłe ssaki prowadzą nocny tryb życia. Gdy ludzie kładą się spać, one wyruszają na łowy. Michał Dworak wyjaśnia, że nietoperze zimą hibernują, a wiosną, latem i jesienią są aktywne. 

Nietoperze "widzą" świat poprzez ultradźwięki. Do takich gatunków należą np. karliki, nocki lub borowce. Przedstawiciele każdego z nich mają trochę inny zakres fal, a dzięki temu chiropterolodzy, za pomocą receptorów ultradźwiękowych, mogą sprawdzić w programie komputerowym, z jakim gatunkiem mają do czynienia. 

Gdzie zamieszkują nietoperze i po czym możemy to rozpoznać?

Michał Dworak wyjaśnia, że nietoperze często zamieszkują w ekosystemach miejskich, a dokładniej w szczelinach elewacji budynków, w którym przebywają ludzie. Częściej wybierają starsze budownictwo, np. takie z wielkiej płyty. 

W szczelinach dylatacyjnych mogą mieszkać, zakładać letnie kryjówki lub się ukrywać. Więcej tych stworzeń było w blokach mieszkalnych po II wojnie światowej, gdy budowle były w gorszym stanie. Nietoperze mogą również szukać schronienia w parkach i lasach pod miastem, między innymi w pęknięciach drzew, dziuplach lub przeznaczonych dla nich domkach.

Michał Dworak tłumaczy również, że nietoperze są dobrze przystosowane do życia, więc nie ma potrzeby ich dokarmiania. Wyjaśnia, że pomocne jest natomiast wieszanie budek lęgowych. 

Populacja nietoperzy maleje. Jedną z przyczyn jest niewystarczająca liczba schronień, spowodowaną modernizacją bloków mieszkalnych. Budki są niezbędne, aby ich populacja była stabilna i aby nie wyginęły. 

W okresie jesiennym nietoperze migrują do bunkrów, fortyfikacji lub jaskiń. Wybierają takie miejsca, w których panuje stała temperatura i wilgoć. Warunki te sprzyjają nietoperzom do przejścia w tryb hibernacji. Taki proces polega na spowolnieniu procesów życiowych przez całą zimę.

Specjalista twierdzi, że nietoperze najlepiej obserwować podczas zmierzchu, tzw. "szarówki". Wystarczy wpatrywać się w niebo, bo wtedy wylatują z elewacji i krążą wokół bloku, ściany i łapią np. muszki. 

Zobacz również: Nietoperze mają niesamowite możliwości wokalne. Aż siedem oktaw!

Czy nietoperze są pożyteczne? Ekspert nie ma wątpliwości

Michał Dworak mówi, że nietoperze są bardzo pożyteczne i dbają o to, aby na osiedlach nie było uciążliwych owadów i much.

Dodaje też, że są bardzo ciche, a ich obecność nie przeszkadza mieszkańcom. Jedyny problem dotyczy ich odchodów. Jeśli nietoperzy jest bardzo dużo na osiedlach, mogą zabrudzać np. balkony. 

Zobacz również: Dlaczego warto mieć nietoperze w ogrodzie?

Najczęściej powielany mit na temat nietoperzy. "To po prostu niemożliwe" mówi chiropterolog

Michał Dworak często spotyka się z teorią, że nietoperze wkręcają się ludziom we włosy. Tłumaczy, że jest to po prostu niemożliwe, ze względu na ich metody omijania przeszkód, np. ludzi.  

Wszystko zawdzięczają echolokacji, dzięki której badają przestrzeń i "widzą" świat. Dzięki niej nietoperze są w stanie znaleźć małą szczelinę w bloku, wejść do niej i tam pomieszkiwać. Chiropterolog wyjaśnia, że jest to bardzo precyzyjny system. 

Na stronie www.nietoperze.org.pl internauci mogą znaleźć więcej informacji na temat działań eksperta.

Zobacz również: Jakie ptaki migrują we wrześniu do ciepłych krajów? Ornitolog wyjaśnia

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy