Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Uchwycili "mamidło górskie"
Umieszczone na Kasprowym Wierchu kamery Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zarejestrowały wyjątkowe zjawisko optyczne znane jako "widmo Brockenu" albo "mamidło górskie". Wiąże się z nim popularny wśród taterników przesąd.
Widmo Brockenu, zwane też "mamidłem górskim", to zjawisko optyczne, które można spotkać przede wszystkim w górach. Jest to zaobserwowanie własnego cienia na chmurze, która znajduje się poniżej obserwatora - często cień otoczony jest charakterystyczną tęczową obwódką, tzw. glorią.
Nazwa pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz, gdzie widmo było po raz pierwszy zaobserwowane. Jako pierwszy opisał je Johann Eseias Silberschlag w 1780 roku.
Zjawisko najczęstsze jest w wysokich górach, kiedy osoba znajduje się na linii między słońcem a mgłą. Można odnieść wrażenie, że cień wydaje się większy.
Tym razem to niecodzienne zjawisko uchwyciła kamera Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, umieszczona na Kasprowym Wierchu.
"Górskie mamidło" wiąże się z ponurym przesądem obecnym wśród taterników. Mówi on, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu umrze w górach. Dopiero ujrzenie zjawiska po raz trzeci "ściąga klątwę" i sprawia, że można czuć się bezpiecznie.
Autorem tej wróżby jest Jan Alfred Szczepański - literat, publicysta i jeden z najbardziej znanych polskich alpinistów i taterników okresu międzywojennego. Powstała ona w 1925 roku.
Przeczytaj też:
Górale mają problem. Narzekają na turystów i ich oszczędność!
Gniazda os, które świecą w ciemności. Niesamowite zjawisko!
Marta Żmuda-Trzebiatowska szczerze o łączeniu pracy zawodowej z macierzyństwem
* * *
Zobacz więcej: