Od kilku lat święci triumfy wśród nowo narodzonych dziewczynek. Co oznacza?

Podczas gdy popularność pewnych imion systematycznie maleje, innych rośnie w zatrważającym tempie. Od kilku lat wśród żeńskich imion triumfy święci to, określane przez wielu mianem „wyjątkowego i kobiecego”. W Polsce nosi je już ponad 43 tys. kobiet, w tym znana gwiazda. Co oznacza?

Co znaczy imię Marcelina? Jego popularność rośnie. „Wyjątkowe i kobiece”
Co znaczy imię Marcelina? Jego popularność rośnie. „Wyjątkowe i kobiece”123RF/PICSEL

Czy Marcelina to rzadkie imię? W ubiegłym roku było jednym z najpopularniejszych

Imię Marcelina od kilku lat zyskuje w Polsce na popularności. Jak wynika z listy imion żeńskich w rejestrze PESEL, zebranych w serwisie gov.pl, zgodnie ze stanem na 31 stycznia 2023 roku w naszym kraju nosiło je dokładnie 43 323 kobiety.

Tylko w ubiegłym roku imię to otrzymało 2 720 nowo narodzonych dziewczynek, zaś już w pierwszej połowie 2023 roku nadano je 1 187 noworodkom. Skąd jego popularność? Ma nie tylko wyjątkowe znaczenie, ale również przypisuje mu się nietypowe cechy.

Czy Marcelina to polskie imię? Oto co znaczy imię Marcelina

Marcelina jest żeńską formą łacińskiego imienia Marcelin. Imię to pochodzi od słynnego rodu rzymskiego Marcellus i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "małego bojownika".

Tym samym kobiety noszące to imię uznać można za bojownicze i waleczne, którym mocno zależy na osiągnięciu swoich celów. Ale to nie wszystko.

Jedną z gwiazd noszących imię Marcelina jest była Miss Polonia i prezenterka telewizyjna
Jedną z gwiazd noszących imię Marcelina jest była Miss Polonia i prezenterka telewizyjnaPawel Wodzynski/East NewsEast News

Jaka jest Marcelina? Kobieta bojownicza, waleczna

Marcelina jest kobietą energiczną, zdecydowaną i zawziętą, jeśli chodzi o realizację kolejnych postanowień. Swoim sposobem bycia wręcz przyciąga do siebie innych. To osoba pełna wdzięku i taktu, jednak zdarza jej się niekiedy pokazać pazur. Wówczas lepiej nie wchodzić jej w drogę.

Marcelina jest uparta i ambitna, nigdy nie odpuszcza. Potrafi być przy tym jednocześnie sprytna i przebiegła. Drobiazgowo analizuje fakty, będąc również nieufną. Dla obcych bywa skryta i zachowuje dystans, jednak bliskich obdarza ogromem miłości. W związku bywa jednak oschła.

Marcelina: numerologia. Jej mottem - poświęcenie i pracowitość

Liczbą imienia Marcelina jest 4. Numerologiczna Czwórka cechuje się skromnością i samoograniczeniem. Jej mottem przewodnim jest pracowitość oraz poświęcenie dla innych.

Czwórka zmusza Marcelinę do pracy nad sobą, przynosząc również konieczność osobistego rozwoju. Jest cyfrą ewolucji. Charakteryzuje się fascynacją bogactwem i dążeniem do zdobycia dóbr materialnych.

Czy Marcelina to polskie imię? Oto co znaczy imię Marcelina
Czy Marcelina to polskie imię? Oto co znaczy imię Marcelina123RF/PICSEL

Marcelina: imieniny

Marcelina imieniny obchodzi 9, 30 stycznia, 26 kwietnia, 17 lipca. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Marceliny jest jednak 17 lipca.

Imię Marcelina: zdrobnienia

Istnieje wiele zdrobnień od imienia Marcelina. Wśród najpopularniejszych wymienić można: Marcelinka, Marcelcia, Marcela, Marcysia, Marcelka.

Znane Marceliny. Ona nosi to imię

Św. Marcelina z Trewiru, sprawująca pieczę nad tym imieniem, zasłynęła z pobożności, umartwień i miłosierdzia. Od papieża Liberiusza przyjęła welon będący symbolem dziewic konsekrowanych. Dzisiaj kościół katolicki czci ją jako ich patronkę.

W Polsce imię Marcelina nosi jedna z najpopularniejszych modelek i prezenterek telewizyjnych. Marcelina Zawadzka, bo o niej mowa, urodziła się 25 stycznia 1989 roku w Malborku. Świat usłyszał o niej w 2011 roku, kiedy sięgnęła po koronę Miss Polonia. Kolejno reprezentowała Polskę w konkursie Miss Universe 2012, na którym - jako pierwsza Polska od 1989 roku - zakwalifikowała się do czołowej szesnastki.

Niedługo później Marcelina Zawadzka postawiła pierwsze kroki w telewizji, będąc dziś jedną z najpopularniejszych prezenterek w Polsce. Od 2021 roku związana jest ze stacją Polsat, gdzie prowadzi między innymi program "Farma".

Prywatnie Marcelina Zawadzka jest w związku z niemieckim biznesmenem Maxem Gloecknerem. Kilka tygodni temu gwiazda powiedziała swojemu ukochanemu "tak".

"Zbliżenia": Agata Młynarska o początkach pracy w telewizji i o tym, jak terapia zmieniła jej życieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}