Ostatni dzwonek dla emerytów! ZUS może upomnieć się o duży zwrot
Uwaga, to już ostatni dzwonek! Osoby, które dorabiają do emerytury lub renty mają jeszcze kilka godzin na złożenie zaświadczenia o przychodach. Lepiej nie lekceważyć tego terminu, bo w przeciwnym razie ZUS może się upomnieć o duży zwrot. Kto powinien mieć się na baczności?
Spis treści:
Dorabiający emeryci lub renciści, muszą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o przychodach. W przeciwnym razie będą się mierzyć z poważnymi, finansowymi konsekwencjami.
Warto się pospieszyć, bo na złożenie ważnego dokumentu pozostało naprawdę niewiele czasu. To już naprawdę ostatni dzwonek!
Dorabianie do emerytury i renty
Niektórzy emeryci i renciści decydują się na dorabianie do otrzymywanych świadczeń. W niektórych sytuacjach ważne jest, by ich zarobki nie przekraczały ustalonych limitów, które zmieniają się cztery razy w roku - w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie pobieranej renty czy emerytury.
Zobacz również:
Zmniejszeniu lub zawieszeniu mogą podlegać m.in. emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne czy renta z tytułu niezdolności do pracy.
Gdy osiągnięty zostanie przychód w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za kalendarzowy kwartał, świadczenie ulegnie zmniejszeniu. Jeśli przychód brutto przekroczy 130 proc., prawo do pobierania świadczenia ulegnie zawieszeniu.
Limity dorabiania do emerytury nie obowiązują wszystkich, a muszą o nich pamiętać wyłącznie osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.
Ostatni dzwonek dla emerytów! Złóż ważny dokument
Jak ZUS może zweryfikować, czy osoba ubezpieczona może wciąż pobierać świadczenie w ustalonej wcześniej wysokości? Konieczne jest przekazanie instytucji zaświadczenia o przychodach. Zaświadczenie o zarobkach za 2022 rok trzeba dostarczyć do ZUS-u osobiście lub listownie najpóźniej do 28 lutego.
Muszą to zrobić osoby, które dorabiały w ubiegłym roku i pobierały świadczenia, ale nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. W przypadku kobiet to 60 lat, a mężczyzn - 65 lat.
Stosowny dokument muszą przekazać do ZUS-u zarówno pracodawca, jak i świadczeniobiorca. Powinny się w nim znaleźć informacje o wysokości przychodu miesięcznego i rocznego oraz o czasie, w jakim dorabiał emeryt lub rencista. Tym samym obowiązek dotyczy zarówno zatrudnionych pracowników, emerytów prowadzących firmy, jak i zleceniobiorców. Jeśli tego nie zrobią, konsekwencje finansowe mogą być poważne.
Uwaga emeryci! ZUS może upomnieć się o duży zwrot
ZUS na swojej stronie internetowej ostrzega, że od osób, które osiągnęły przychody, ale o tym nie poinformowały, zażąda zwrotu świadczeń za trzy lata wstecz. Instytucja zastrzega, że jeśli otrzyma stosowną informację, zażąda zwrotu świadczeń tylko za miniony rok.
Zaświadczenie muszą złożyć m.in. osoby pobierające emeryturę pomostową, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę inwalidy wojskowego, renty rodzinnej i nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS o swoich przychodach. Jeśli osiągnęli ten wiek w 2022 roku, muszą rozliczyć się z tych, które uzyskali w miesiącach przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
***